Toiduohutus

Toidukaupade liikumisega maailma erinevate turgude vahel kaasneb paratamatult ka risk tarbijate tervisele. Seetõttu pöörab Euroopa Liit toiduohutuspoliitikale väga suurt tähelepanu. Sellest tulenevalt on toiduohutus ka Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi üks olulisemaid tegevusvaldkondi.

Riigi kohus on jälgida, et meie tarbitav toit oleks päritolust sõltumata ohutu. Selleks töötab Regionaal- ja Põllumajandusministeerium välja nõudeid ja õigusakte ning korraldab riigisisest toiduahela kontrolli ja järelevalvet.

Toiduohutuse tagamiseks töötab ministeerium välja toiduhügieeni, toidu lisa- ja saasteainete ning märgistamise, toiduga kokkupuutumiseks ettenähtud materjalide ja esemete, uuendtoidu ja geneetiliselt muundatud organismide ning teiste toidugruppidega seotud õigusakte või osaleb nende õigusaktide väljatöötamisel Euroopa Liidu otsustusprotsessis.

Lisaks vastutab ministeerium rahvusvahelise toidustandardite programmiga Codex Alimentarius seotud teabevahetuse eest Eestis ning koordineerib koostööd Euroopa Toiduohutusametiga (EFSA), Euroopa Komisjoniga ning Euroopa Liidu liikmesriikide toidujärelevalveasutustega.

Põhimõtted toidukäitlejale

Toiduohutuse tagamiseks peavad kõik toiduga seotud valdkondades tegutsevad ettevõtjad järgima toiduohutuse üldpõhimõtteid.

Loe edasi

Koduse toiduohutuse põhitõed

Toidu ohutuse tagamiseks saab oma panuse anda igaüks. Selleks tuleb vaid järgida lihtsaid põhitõdesid.

Loe edasi

Toidumärgistus

Toidu kohta käiv teave, sh märgistus, annab tarbijale esmase ja olulisima teabe valikute tegemiseks.

Loe edasi

Toidumärgistusest tarbijale

Toidupakendi märgistus aitab Sul toitu ostes teha head valikut, andes teavet toidu koostise, säilivuse, päritolu ja palju muu olulise kohta. Tutvu teemalehel pakutava teabega, et toituda targemalt.

Loe edasi

Bioloogiline ohutus

Bioloogilise ohu allikad toidus on bakterid, viirused, parasiidid ja muud haigusetekitajad.

Loe edasi

Mikroobide resistentsus (AMR)

Mikroobide resistentsus ehk võime ravimite toimele vastu panna tähendab seda, et antimikroobsed ained enam nende vastu ei mõju. Seda nähtust kutsutakse ka antimikroobseks resistentsuseks (inglise keeles antimicrobial resistance, AMR).

Loe edasi

Keemiline ohutus

Mitmesugused keemilised ühendid mängivad olulist rolli kogu toiduahela ulatuses. Keemilisi ühendeid võib toidu puhul kasutada kindla eesmärgi saavutamiseks; näiteks aitavad toidu lisaained ning lõhna- ja maitseained muuta toidu omadusi sööjale meelepärasemaks.

Loe edasi

Toidugrupid

Osale toidugruppidele on kehtestatud õigusaktidega lisaks üldistele toiduohutuse nõuetele ka toidugrupipõhised erinõuded.

Loe edasi

Codex Alimentarius

Codex Alimentarius on rahvusvaheline ühtsete toidustandardite programm, mille eesmärk on kaitsta tarbijate tervist ning tagada aus konkurents rahvusvahelises toidu- ja põllumajandussaaduste kaubanduses. Codex Alimentariuse standardid katavad toidu märgistamist, hügieeni, lisaaineid, saasteaineid, üldiseid toiduohutuse põhimõtteid ja paljusid muid teemasid.

Loe edasi

Euroopa Toiduohutusamet (EFSA)

Euroopa Toiduohutusamet (EFSA) on teadusliku riskihindamise asutus Euroopa Liidus toidu- ja söödaohutuse, toitumise, loomatervise ja loomakaitse ning taimetervise ja taimekaitse valdkonnas.

Loe edasi

Referentlaborid

Referentlaborite tegevuse eesmärk on tagada erinevate laborite uurimustulemuste usaldusväärsus ja võrreldavus nii riiklikul kui ka rahvusvahelisel tasemel.

Loe edasi

Seotud asutused

Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA)

Amet korraldab toidukäitlemise ahela järelevalvet.

Ameti koduleht

Riigi Laboriuuringute ja Riskihindamise Keskus (LABRIS)

Keskus teeb analüüse toidu, vee, sööda ja alkoholi ohutuse ja kvaliteedi kontrollimiseks ning täidab riikliku referentlabori ja volitatud labori ülesandeid.

Keskuse koduleht

Viimati uuendatud 13.10.2023