Loomade heaolu tagamise all mõistetakse üldiselt loomade kaitset inimese sellise tegevuse või tegevusetuse eest, mis ohustab või võib ohustada loomade tervist või heaolu.
Loomade heaolu saab määratleda käitumise, füsioloogiliste vajaduste rahuldamise, stressitaseme ja tervisliku seisundi kaudu. Selleks et tagada loomade heaolu, ei tohi neid kasvatada, hoida ega kohelda viisil, mis viiks nende hukkumiseni, tekitaks neile valu või põhjustaks neile vaimseid või füüsilisi kannatusi. Erandiks on vaid juhud, kus sellist tegevust põhjustab vajadus looma ravida, veterinaarne menetlus või vältimatu olukord.
Loomade heaolu kaitset reguleerivad loomapidamisnõuded, mis on kehtestatud Eesti ja Euroopa Liidu õigusaktidega. Õigusaktide peamine eesmärk on kaitsta nii looduslikes tingimustes elavaid kui ka tehistingimustes peetavaid loomi inimese tegevuse halbade või kahjulike mõjude eest. Väga ranged nõuded kehtivad loomkatsete korraldamisel. Lisaks reguleerivad loomade kaitset ka mitu rahvusvahelist konventsiooni, millega Eesti on liitunud.
Loomade heaolu tagamist ning loomade väärkohtlemise ennetamist reguleerivate õigusaktide väljatöötamise eest vastutab Maaeluministeerium. Õigusaktide väljatöötamisel tehakse koostööd teiste ministeeriumitega, ametiasutustega ja valdkonna organisatsioonidega (näiteks Eesti Loomakaitse Selts, Eesti Akadeemiline Loomakaitseühing).
Õigusaktidega kehtestatud nõuete täitmist kontrollivad Põllumajandus- ja Toiduameti, Keskkonnaameti järelevalveametnikud.
Juhul kui looma suhtes lubamatu tegu pannakse toime alaealise juuresolekul või eriti julmal moel, tegeleb kuritleo menetlemisega kriminaalasjas Politsei- ja Piirivalveamet.
Loomapidamisnõuded (õigusaktid)
Üldnõuded
- Loomakaitseseadus »
Seaduse kehtiv täistekst Riigi Teatajas
Põllumajandusloomad
Kõik põllumajandusloomad
- Nõukogu direktiiv 98/58/EÜ, mis käsitleb põllumajandusloomade kaitset »
- Komisjoni otsus 2006/778/EÜ, teatavaid põllumajandusloomi pidavate tootmisettevõtete kontrollimise käigus teabe kogumise miinimumnõuete kohta »
Kanad (munakanad, lihakanad, broilerid)
- Nõuded kanade pidamisele ja selleks ettenähtud ruumile või ehitisele »
- Nõuded broilerite pidamise, selleks ettenähtud ruumi või ehitise ja broilerite pidamise koolituse kohta »
- Nõukogu direktiiv 1999/74/EÜ, millega sätestatakse munakanade kaitse »
- Nõukogu direktiiv 2007/43/EÜ, millega sätestatakse lihakanade kaitse miinimumnõuded »
Karusloomad
Lambad ja kitsed
Sead
- Nõuded sigade pidamisele ja selleks ettenähtud ruumi või ehitise kohta, sigade suhtes rakendada lubatud veterinaarsete menetluste loetelu ja neid läbiviivad isikud ning nõuded nende menetluste teostamisele ja neid menetlusi teostava isiku ettevalmistusele »
- Nõukogu direktiiv 2008/120/EÜ, milles sätestatakse sigade kaitse miinimumnõuded »
Veised ja vasikad
Lemmikloomad
Loomaaialoomad
Hulkuvad loomad
Katseloomad ja loomkatsed
Katseloomade pidamist ning loomkatsete läbiviimist reguleerivad õigusaktid saab kätte loomkatse läbiviimise korda selgitavalt teemalehelt »
Tapmine ja hukkamine
Transport
Loomade heaolu konventsioonid
Euroopa Nõukogus on vastu võetud viis loomade heaolu käsitlevat konventsiooni, mis kirjeldavad loomade kohtlemise üldiseid põhimõtteid. Nendest põhimõtetest lähtuvad konventsiooniga liitunud riigid oma riigisiseste õigusaktide loomisel.
Euroopa Nõukogu liikmed võivad konventsioonidega liituda neile allkirja andes või neid ratifitseerides. Euroopa Majandusühendusel on võimalus ühineda konventsioonidega eraldi, liikmesriikidest sõltumatult.
Konventsioonide lahutamatud osad on nende lisad. Konventsiooniga liitunud riik on kohustatud täitma lisades sätestatud loomade pidamise ja kohtlemise nõudeid.
Nimekiri liitunud riikidest koos liitumise kuupäevaga on toodud iga konventsiooni kodulehel.-
Euroopa Nõukogu põllumajandusloomade kaitse konventsioon
Raamkonventsioon, mis kirjutab ette loomade pidamise, hooldamise ja majutamise põhimõtted intensiivse pidamise meetodite kasutamisel.
-
Euroopa Nõukogu konventsioon loomade kaitsest nende tapmisel
Kirjutab ette nõuded, mida tuleb järgida hobuste, veiste, sigade, küülikute ja kanade vedamisel tapamajja, nende tapaeelsel pidamisel tapamajas, nende fikseerimisel, uimastamisel ja tapmisel.
-
Euroopa Nõukogu konventsioon loomade kaitsest rahvusvahelisel transpordil
Hõlmab suurt hulka erinevaid nõudeid. Nende alla kuuluvad nõuded, mida tuleb järgida loomade rahvusvahelisel transpordil, nende ettevalmistamisel laadimiseks ja mahalaadimiseks, samuti nõuded veovahendile, loomade ettevalmistamisele veoks, veterinaarjärelevalvele, loomade kohtlemisele, sertifikaatidele, ning erinõuded loomade veoks maantee-, õhu-, mere- ja raudteetranspordiga.
-
Euroopa Nõukogu konventsioon eksperimentaalsel või teaduslikul eesmärgil kasutatavate selgroogsete loomade kaitsest
Kirjeldab katseloomade kohtlemist, nende pidamist, loomkatsete läbiviimist, humaanset tapmist, tunnustamise protseduure, järelevalvet katseloomade kasvatamise, varustamise ja kasutamisega tegelevate ettevõtete üle, samuti koolitusi, kogemuste omandamist ja statistiliste andmete kogumist.
-
Euroopa Nõukogu konventsioon lemmikloomade kaitsest
Kehtestab ühised standardid lemmikloomade pidamiseks. Eesti ei ole veel lemmikloomade kaitse konventsiooniga liitunud.
Enno Piisang
büroojuhataja
loomatervise ja -heaolu büroo
tel 625 6214
e-post enno.piisang@agri.ee