Mahepõllumajandus ehk ökoloogiline põllumajandus on selline põllumajanduslik tootmisviis, kus pööratakse suurt tähelepanu keskkonnahoiule ja ökoloogilisele tasakaalule.
Mahepõllumajandus hõlmab endas nii taime- ja loomakasvatust, mesindust kui ka vesiviljelust. Kasvatatud saaduseid võib kasutada nii toiduks kui söödaks.
Taime- ja loomakasvatuses, töötlemisel, toitlustamisel ja turustamisel kehtivad mahepõllumajanduses ranged reeglid. Geneetiliselt muundatud organisme (GMO) ja nendest või nende abil valmistatud tooteid mahepõllumajanduses kasutada ei tohi.
Mahetöötlemisel kasutatakse mahepõllumajandusest pärit toorainet ja toit säilitatakse võimalikult naturaalsena. Mahetöötlemisel on lubatud kasutada vaid piiratud arvu valdavalt looduslikke lisa- ja abiaineid.
Maaeluministeerium suunab mahepõllumajanduse valdkonna arengut. Sel eesmärgil koostab ministeerium arengukavasid ja viib neid ellu, töötab välja valdkonna õigusakte ja riiklikke abinõusid ning korraldab nende rakendamist. Samuti teeb ministeerium koostööd teiste riikidega ja osaleb valdkonna rahvusvaheliste organisatsioonide tegevuses.
Strateegilised dokumendid
Mahepõllumajanduse valdkonna arendamiseks Eestis töötab Maaeluministeerium välja arengukavad.
2014. a keskel valmis perioodi 2014–2020 arengukava. Eelmine arengukava kehtis perioodil 2007–2013.
Arengukavade väljatöötamisel kaasab ministeerium valdkonna huvigruppe.
Kontakt
Mahepõllumajanduse valdkonnaga tegeleb Maaeluministeeriumis taimetervise osakond.
- Taimetervise osakond »
osakonna töötajate kontaktandmed
Järelevalve
Mahepõllumajandusele viitava märgistusega võib turustada üksnes riikliku järelevalve all ja nõuetele vastavalt toodetud kaupa. Kõiki mahepõllumajandusega tegelevaid ettevõtteid kontrollitakse regulaarselt vähemalt üks kord aastas.
-
Mahepõllumajanduse register
Kõik maheettevõtted on kantud mahepõllumajanduse registrisse, mis on kättesaadav Põllumajandusameti kodulehel. Ettevõte peab tasuma registrisse kandmise, ettevõtte tunnustamise ja järelevalvetoimingute eest riigilõivu.
-
Eesti järelevalveasutused
Taime- ja loomakasvatust kontrollib Põllumajandusamet. Töötlemist, turustamist ja toitlustamist kontrollib Veterinaar- ja Toiduamet.
Loe ja vaata lisaks
Õigusaktid, registrid,
alusdokumendid
- Peamised mahepõllumajandust reguleerivad Eesti ja Euroopa Liidu õigusaktid »
- Mahepõllumajanduse register »
- Organic farming - EU policy »
Uuringud, infomaterjalid