Euroopa Liit kaasrahastab toetusmeedet, mille eesmärk on parandada põllumajandussektori konkurentsivõimet ning suurendada EL põllumajandustoodete ja valitud toiduainete turuosa. Erilist tähelepanu pööratakse seejuures suurima kasvupotentsiaaliga kolmandate riikide turgudele.
Teavitus- ja müügiedendusmeetme raames on võimalik ellu viia turundustegevustest koosnevaid programme. Kaasrahastust saab taotleda kuni 3-aastasele programmile, mille sisuks võivad olla teavitustegevused, suhtekorraldus-, müügiedendus- ja reklaamimeetmed, mis rõhutavad eelkõige Euroopa Liidu toodete olulisi omadusi ja eeliseid, eriti toidu kvaliteeti, ohutust, erilisi tootmismeetodeid, toiteväärtust ja tervislikkust, märgistust, loomade heaolu ja keskkonnasäästlikkust. 2018. aasta taotlusvoor on avatud 12. aprillil kella 17.00-ni (Brüsseli aja järgi).
Toetusmeedet reformiti 2015. aastal. 1. detsembril 2015. a jõustus Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 1144/2014, siseturul ja kolmandates riikides võetavate põllumajandustoodete teavitus- ja müügiedendusmeetmete kohta, millega uuenes kogu meetme regulatsioon.
Nõukogu määrust täiendavad Euroopa Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2015/1829, Euroopa Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2015/1831 ning Euroopa Komisjoni koostatud tööprogramm aastaks 2018.
Tööprogramm võetakse vastu igaks aastaks. Sellega pannakse paika aasta prioriteetsed valdkonnad ja sihtturud ning kinnitatakse eelarve jaotus teemade kaupa. 2018. aastal on meetme Euroopa Liidu kaasrahastatav kogueelarve 179,1 miljonit eurot.
Mis on meetme eesmärgid?
-
Tõsta teadlikkust Euroopa Liidu põllumajandustoodete väärtusest ja tootmisviisidele kohaldatavatest kõrgetest standarditest liidu piires.
-
Parandada Euroopa Liidu põllumajandustoodete ja valitud toiduainete konkurentsivõimet, tõsta nende tarbimist ning nähtavust nii liidus endas kui ka mujal maailmas.
-
Edendada Euroopa Liidu kvaliteedikavade tuntust ja nende tunnustamist.
-
Suurendada Euroopa Liidu põllumajandustoodete ja valitud toiduainete turuosa, pöörates erilist tähelepanu suurima kasvupotentsiaaliga turgudele kolmandates riikides.
-
Taastada normaalsed turutingimused tõsiste turuhäirete, tarbijate usalduse kaotamise või muude konkreetsete probleemide korral.
Kes saavad toetust taotleda?
Teavitus- ja müügiedendusmeetmest toetuse saamiseks saavad programmi esitada:
- sektorit esindavad kutseorganisatsioonid või kutsealadevahelised organisatsioonid;
- Euroopa Liidu kutseorganisatsioonid või kutsealadevahelised organisatsioonid, mis esindavad asjaomast sektorit või sektoreid liidu tasandil;
- tootjaorganisatsioonid või tootjaorganisatsioonide liidud, mis on liikmesriikide poolt tunnustatud;
- põllumajanduse ja toidutööstuse sektori asutused, mille eesmärk on ja mis tegelevad põllumajandustoodete kohta teabe andmise ja nende müügiedendusega ning millele asjaomane liikmesriik on usaldanud selgelt määratletud avaliku teenuse osutamise ülesande selles valdkonnas.
Millele saab toetust taotleda?
Teavitus- ja müügiedendusmeetmed võivad hõlmata järgmisi tooteid:
- põllumajandustooted, mis on loetletud Euroopa Liidu toimimise lepingu I lisas (välja arvatud tubakas)
- kaitstud geograafilise tähisega piiritusjoogid (Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 110/2008 kohaselt)
- leib, valikpagaritooted, koogid, kondiitritooted, küpsised ja muud pagaritooted
- looduslikud kummivaigud ja vaigud
- pastatooted
- puuvill
- sinepipasta
- sool
- suhkrumais
- šokolaad ja sellest valmistatud tooted
- taimeekstraktist valmistatud joogid
- õlu
Teavitus- ja müügiedendusmeetmed võivad hõlmata järgmiste kavade tutvustamist:
- Euroopa Liidu kvaliteedikavad (näiteks "kaitstud päritolunimetus", "kaitstud geograafiline tähis" ja "garanteeritud traditsiooniline eritunnus")
- mahepõllumajanduslik tootmine (määratletud Euroopa Nõukogu määruses (EÜ) nr 834/2007)
- liidu äärepoolseimatele piirkondadele iseloomulike kvaliteetsete põllumajandustoodete logo (nagu osutatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 228/2013 artiklis 21)
Mis on põhinõuded programmile?
Programm on ühtne kogum meetmetest, mis on piisavalt ulatuslikud, et aidata kaasa kindlatest toodetest teavitamisele ja nende müügi edendamisele.
Programmi esmane sõnum peab rõhutama Euroopa Liidu toodete kõrget kvaliteeti ning aitama kaasa EL toodete maine tõusule.
Teavitus- ja müügiedendusmeetmed ei tohi põhineda toote päritolul (välja arvatud Euroopa Liidu kvaliteedikavade tutvustamisel). Päritolu võib mainida teisejärgulise infona pärast Euroopa Liidu mõõtme nimetamist. Kolmandatesse riikidesse suunatud programmides võib päritolu nimetada samaväärsena Euroopa Liidu peamise sõnumiga.
Kuidas programmi rahastatakse?
Olenevalt programmi liigist (liht- või multiprogramm) ning sihtturust rahastatakse seda järgmiselt:
- lihtprogramm ELi siseturul: 70% EL ja 30% taotleja;
- multiprogramm ELi siseturul: 80% EL ja 20% taotleja;
- kolmandatesse riikidesse suunatud programm (liht- või multiprogramm): 80% EL ja 20% taotleja.
Tasub teada
- Lihtprogramm – programm, mille taotleja(d) on pärit ühest liikmesriigist (näiteks taotluse esitab üks või mitu Eesti sektori esindusorganisatsiooni).
- Multiprogramm – programm, mis esitatakse mitme liikmesriigi koostöös (näiteks esitavad ühise programmi Eesti ja Läti sektori esindusorganisatsioonid).
Millal ja kuidas taotlust esitada?
Taotlusvoor toimub üks kord aastas ning avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas. 2018. aasta taotlusvoor on avatud 12. aprillil kella 17.00-ni (Brüsseli aja järgi).
Taotlusi võtab vastu Luksemburgis asuv Tarbija-, Tervise-, Põllumajandus- ja Toiduküsimuste Rakendusamet (CHAFEA) ainult elektrooniliselt läbi osalejate portaali.
Lihtprogrammi taotlus esitatakse eesti keeles; sellele tuleb lisada programmi tehnilise osa tõlge inglise keelde. Multiprogrammide taotlusi esitatakse vaid inglise keeles.
Taotlus koosneb A-osast (haldusteave), B-osast (tehniline kirjeldus) ja lisadest.
- Juhend lihtprogrammi taotluse esitajale » (PDF)
eesti keeles
- Juhend multiprogrammi taotluse esitajale » (PDF)
inglise keeles
- Lisainfo »
kasulikke materjale
Kuidas programme rakendatakse?
Pärast seda, kui Euroopa Komisjon on andnud programmidele hinnangu, algab heakskiidetud programmide rakendamine.
Lihtprogrammide puhul sõlmib taotleja lepingu liikmesriigiga, kes korraldab programmi järelevalve. Multiprogrammide korral tuleb taotlejatel nimetada enda seast koordinaator, kes sõlmib lepingu Euroopa Komisjoniga.
Makseid teostatakse üks kord aastas pärast programmi etappide (aastane periood) lõppemist ja programmi raames toodetud materjalide kontrollimist.
Materjalid
- Tööprogramm 2018. aastaks (inglise keeles)
- Juhend multiprogrammi taotluse esitajale (inglise keeles) (PDF)
- Juhend lihtprogrammi taotluse esitajale (eesti keeles) (PDF)
- Juhend lihtprogrammi taotluse esitajale (inglise keeles) (PDF)
- Toetuslepingu näidis – ühe toetusesaajaga lihtprogrammid (403.03 KB, DOCX)
- Toetuslepingu näidis – mitme toetusesaajaga lihtprogrammid (424.52 KB, DOCX)
- Lisainfo Euroopa Komisjoni kodulehel (inglise keeles) »
- Tarbija-, Tervise-, Põllumajandus- ja Toiduküsimuste Rakendusameti (CHAFEA) koduleht »
- Osalejate portaal »
Õigusaktid
- Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 1144/2014, siseturul ja kolmandates riikides võetavate põllumajandustoodete teavitus- ja müügiedendusmeetmete kohta »
- Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2015/1829, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 1144/2014 siseturul ja kolmandates riikides võetavate põllumajandustoodete teavitus- ja müügiedendusmeetmete kohta »
- Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2015/1831, milles sätestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1144/2014 rakenduseeskirjad »
Õigusaktid
- Euroopa Nõukogu määrus (EÜ) nr 834/2007, mahepõllumajandusliku tootmise ning mahepõllumajanduslike toodete märgistamise kohta »
- Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 228/2013, millega kehtestatakse põllumajanduse erimeetmed liidu äärepoolseimate piirkondade jaoks »
- Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 110/2008, piiritusjookide määratlemise, kirjeldamise, esitlemise, märgistamise ja geograafiliste tähiste kaitse kohta »
- Euroopa Liidu toimimise leping »
Kerli Nõges
kaubanduse ja põllumajandussaadusi
töötleva tööstuse osakond
telefon 625 6560
e-post kerli.noges@agri.ee