Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika raames on peamiseks teravilja turukorralduslikuks meetmeks sekkumiskokkuost, mille eesmärk on stabiliseerida teravilja turgu, tagades seeläbi põllumajandustootjatele kindel minimaalne teravilja hinnatase.
Sekkumiskokkuost võib toimuda fikseeritud hindadega või pakkumismenetluse teel. Pakkumismenetluse teel toimuva ostu korral otsustab Euroopa Komisjon, millised kogused ja millise hinnaga kokku ostetakse.
Sekkumiskokkuost on avatud igal aastal 1. novembrist kuni 31. maini ning Eestis kasvatatavatest teraviljadest rakendub see automaatselt nisule. Juhul kui turuolukord seda nõuab, siis on Euroopa Komisjonil õigus avada sekkumiskokkuost ka odrale.
Müük sekkumisvarudest toimub juhul kui turul tekib sekkumiskokkuostu käigus ostetud teravilja järele nõudlus. Vastavalt turuolukorrale otsustab Euroopa Komisjon sekkumisvarude müügi avamise ja müüdavate koguste üle.
Õiguslik alus
EL määrused, mis puudutavad teravilja turukorraldust, on saadaval on saadaval veebiportaalis EUR-Lex.
Õigusaktid
- Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 1308/2013, millega kehtestatakse põllumajandustoodete ühine turukorraldus »
- Põllumajandustoote kokkuostu, sealhulgas säilitamise, müümise või tasuta üleandmise täpsem kord ning pakkumise vorm »
- Komisjoni määrus (EL) nr 1125/2010, millega määratakse kindlaks teravilja sekkumiskeskused »
- Nõukogu määrus (EÜ) nr 1234/2007, millega kehtestatakse põllumajandusturgude ühine korraldus ning mis käsitleb teatavate põllumajandustoodete erisätteid (ühise turukorralduse ühtne määrus) »