Selleks et Eesti põllumajandus oleks elujõuline ning arenemisvõimeline, peab (eriti maapiirkondades) leiduma valdkonnas pädevaid töötajaid, olema tagatud oskusliku tööjõu pealekasv ning kindlustatud teadmiste järjepidevus.
Nende kolme tingimuse tagamine esitab põllumajandusvaldkonna ettevõtjatele uusi väljakutseid ja täiendavaid nõudmisi teadmiste ja kutseoskuste osas – üha tähtsamaks muutub kutseõpe, täiendkoolitus ja elukestev õpe.
Maamajanduse konkurentsivõime tagamine Eestis eeldab töötajate teadmiste ja tööalase ettevalmistuse tõstmist, teadustegevusi ning teadmiste levitamist, põllumajanduserialade populaarsemaks muutmist, täiendkoolituste korraldamist ning valdkonna teadmispärandi säilitamist ja tutvustamist.
Maaeluministeerium annab oma panuse, et parandada kutse- ja täiendõppe kvaliteeti maamajanduserialadel ja tõsta põllumajandusliku hariduse populaarsust. Valdkonna eesmärkide täitmiseks töötab Maaeluministeerium perioodiliselt välja temaatilised arengukavad.
Kutseõpe
Kutse andmine
Haridusasutused
Kus saab Eestis omandada haridust põllumajanduslikul erialal?
Katsefarmid
Õppetoetus
Praktikatoetus
Kutsevõistlused
- noorte rahvusvaheline künnivõistlus,
- noortaluniku kompleksvõistlus,
- rahvusvaheline põllumajanduslik kutsemeistrivõistlus Agrolympic,
- Loe lähemalt EUROPEA Internationalist »
Teadmussiire
Maaeluministeeriumi tegevusalas hõlmab teadmussiire põllumajandus-, toidu- ja metsandussektori konkurentsivõime, innovatsiooni ja teadmistepõhise majandamise ning põllumajanduskeskkonnaga seotud teemasid.
Eduks töömaailmas on vaja end pidevalt täiendada ning omandada uuendustele vastavaid teadmisi ja oskusi. Eelkõige aitavad teadmussiirde abil omandatud teadmised edendada põllumajanduse, metsa ja põllumajandustoodete töötlemisega tegelevate ettevõtjate ja nende töötajate konkurentsivõimet, ressursikasutust ning keskkonnahoidu. Samal ajal panustab teadmussiire maapiirkondade kestlikku majandamisse.
Teadmussiirde ja teavituse toetus
Koolitus- ja teavitustegevuste korraldamiseks on Eesti maaelu arengukava 2014–2020 raames meede "Teadmussiire ja teavitus", mis jaguneb üleriigiliste ja maakondliku ulatusega tegevuste toetuseks ning pikaajaliste programmide toetuseks.
Üleriigiliseks loetakse vähemalt kahe maakonna lõppkasusaajale suunatud tegevus ning ühe maakonna lõppkasusaajale suunatud tegevus loetakse maakondlikuks tegevuseks.
Toetus hõlmab järgmisi tegevusi:
- koolitustegevuse korraldamine (täienduskoolituse korraldamine; koolitus-või õppematerjali või käsiraamatu väljaandmine);
- esitlustegevuse või teavitustegevuse korraldamine (infopäeva korraldamine; konverentsi korraldamine; teabematerjali või elektroonilise väljaande väljaandmine või haldamine; esitlustegevuse korraldamine);
- ettevõtte külastuse või õpiringi korraldamine.
Teavet toimuvast saab portaali pikk.ee sündmuste kalendrist.
- Teadmussiirde ja teavituse toetus »
määruse täistekst Riigi Teatajas
Teadmussiirde pikaajalised programmid
Pikaajaliste programmide kavandamise üks eesmärk on koondada tegevusvaldkonna teadmussiirde tegevused vajaduste parema arvestamise huvides.
Pikaajaline planeerimine võimaldab tegevusvaldkonna teadmussiirdealase kompetentsi väljaarendamist, sh teemadel, mis seni on jäänud tähelepanuta. Programmide kirjeldused kooskõlastatakse teadmussiirde komisjonis.
2018. a 1. juuli seisuga rakendatakse programme seitsmes tegevusvaldkonnas:
- aiandus,
- loomakasvatus,
- mahepõllumajandus,
- põllumajanduspoliitika abinõud,
- taimekasvatus,
- toiduohutus,
- ühistegevus.
Täpsemat teavet saab portaali pikk.ee teadmussiirde pikaajaliste programmide rubriigist.
Teavet toimuvast saab portaali pikk.ee sündmuste kalendrist.
- Teadmussiirde pikaajaliste programmide rakendamise toetus »
määruse täistekst Riigi Teatajas
Õigusaktid
- Kutseseadus
- Kutseõppeasutuse seadus
- Täiskasvanute koolituse seadus
- Välisriigi kutsekvalifikatsiooni tunnustamise seadus
- Ülikooliseadus
- Määrus "Teadmussiirde ja teavituse toetus"
- Määrus "Teadmussiirde pikaajaliste programmide rakendamise toetus"
- määruse seletuskiri (253.54 KB, PDF)
- määruse seletuskiri (2017. a muudatused) (387.04 KB, PDF)
- määruse seletuskiri (2018. a 28. mai muudatused) (381.35 KB, PDF)