Riigiabi on EL toimimise lepingu artikli 107 lõige 1 järgi "... igasugune liikmesriigi poolt või riigi ressurssidest ükskõik missugusel kujul antav abi, mis kahjustab või ähvardab kahjustada konkurentsi, soodustades teatud ettevõtjaid või teatud kaupade tootmist[.]"
Kuigi riigiabi on Euroopa Liidu ühisturuga põhimõtteliselt kokkusobimatu, kehtib siiski mõni erand.
Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) raames rakendatakse ka ühistel otsekohalduvatel alustel põhinevaid abimeetmeid, mis riigiabi alla ei kuulu. Seega ei ole kõik Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse alusel antavad toetused ja muud abimeetmed õiguslikult põllumajanduslik riigiabi.
Riigiabiks ei loeta näiteks järgnevaid toetusi:
- otsetoetused ja täiendavad otsetoetused,
- turukorraldusmeetmed,
- põllumajandustootjatele suunatud maaelu arengukava (MAK) toetused.
Lisainfo
- Riigiabist Rahandusministeeriumi kodulehel »
- Õigusaktid »
- Riigiabi otsuste andmebaas »
- Riigiabi läbipaistvusmooduli avalik otsing »
- PRIA toetuse saajate avalik otsing »*
- Esitatud põllumajandusliku riigiabi teatised ja abimeetmete terviktekstid (kehtivad ja kehtetud) »
- Põllumajanduslikust riigiabist Euroopa Komisjoni kodulehel »
- Horisontaalsest riigiabist Euroopa Komisjoni kodulehel »
* Kooskõlas määruse (EL) 1306/2013 artiklitega 111, 112 ja 113 (sh toetuste kohta, mida ei avaldata riigiabi läbipaistvusmoodulis), rakendades komisjoni määruse (EL) nr 702/2014 artiklit 10 ja riigiabi suuniste punkti 130.
Põllumajanduslik riigiabi
Põllumajandussektori eripärast tulenevalt on EL toimimise asutamislepingus tehtud riigiabi reeglite kohaldamisel põllumajandussektorile erand. Selleks on artikli 42. klausel, mis annab EL Nõukogule pädevuse otsustada, millistel juhtudel kohaldatakse riigiabi reegleid.
Põllumajandusliku riigiabina on lubatud anda toetusi ja rakendada muid abimeetmed (sealhulgas abikõlblikud kulud), mis on nimetatud Euroopa Liidu suunistes riigiabi kohta põllumajandus- ja metsandussektoris ning maapiirkondades.
Põllumajandustoodete esmatootjatele riigiabi andmist koordineerib Maaeluministeerium vastavalt maaelu ja põllumajandusturu korraldamise seaduse 3. peatükile.
Muudes seotud sektorites, sealhulgas põllumajandustoodete töötlemiseks ja turustamiseks antavat riigiabi (nn üldist ehk horisontaalset riigiabi) koordineerib Rahandusministeerium (kontakt: riigiabi@fin.ee).
Juhul kui Maaeluministeerium või muu abi andja kavandab kasutada riigieelarve vahendeid viisil, mis vastab põllumajandusliku riigiabi tingimustele, tuleb Maaeluministeeriumi kaudu esitada Euroopa Komisjonile riigiabi või grupierandi teatis.
Põllumajandusliku riigiabina antakse näiteks:
- põllumajanduskindlustustoetust,
- põllumajandustootja asendamise toetust,
- põllumajandusloomade aretustoetust, osaliselt turuarendustoetust,
- kaetakse osaliselt hukkunud põllumajandusloomade korjuste jäätmekäitlusettevõtetes hävitamise ja kokkuveo kulud.
Täpsem teave riiklike toetuste rubriigist »
Riigiabi ja grupierandi teatis
Riigiabi teatis
Grupierandi teatis
Õigusaktid
Põllumajandusliku riigiabi andmist reguleerivad Euroopa Liidus peamiselt riigiabi suunised põllumajandus- ja metsandussektoris ning maapiirkondades 2014–2020 ning põllumajandustootjatele kohanduv grupierandi määrus. Lisaks neile peamistele õigusaktidele kohalduvad põllumajandustoodete esmatootjatele ka EL õigusaktid, mis reguleerivad horisontaalset riigiabi.
Põllumajandussektoris kehtivate õigusaktide täielik nimekiri on toodud Euroopa Komisjoni põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadi DG AGRI kodulehel.
Euroopa Liidu õigusaktid on kättesaadavad veebiportaalis EUR-Lex. Eesti riiklikud õigusaktid on toodud elektroonilises Riigi Teatajas.
Üldaktid
- Euroopa Liidu lepingu ja Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioonid (26. oktoober 2012) »
- Maaelu ja põllumajandusturu korraldamise seadus »
- Konkurentsiseadus »
Põllumajanduslik riigiabi – kehtivad õigusaktid
- Euroopa Liidu suunised riigiabi kohta põllumajandus- ja metsandussektoris ning maapiirkondades aastateks 2014–2020 »
Nn riigiabi suunised. Kehtib 1. juuli 2014 – 31. detsember 2020. - Komisjoni teatis, millega muudetakse Euroopa Liidu suuniseid riigiabi kohta põllumajandus- ja metsandussektoris ning maapiirkondades aastateks 2014–2020 »
Nn riigiabi suuniste muudatused. Kehtib kuni 31. detsember 2020. - Komisjoni määrus (EL) nr 702/2014 Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamise kohta, millega teatavat liiki abi põllumajandus- ja metsandussektoris ja maapiirkondades tunnistatakse siseturuga kokkusobivaks »
Nn grupierandi määrus. Kehtib 1. juuli 2014 – 31. detsember 2020.
Põllumajanduslik riigiabi – varasemad õigusaktid
- Ühenduse suunised riigiabi kohta põllumajandus- ja metsandussektoris aastateks 2007–2013 »
Nn riigiabi suunised. Kehtis 1. jaanuar 2007 – 30. juuni 2014. Osadel meetmetel on üleminekusätted. - Komisjoni määrus (EÜ) nr 1857/2006, mis käsitleb asutamislepingu artiklite 87 ja 88 kohaldamist põllumajandustoodete tootmisega tegelevatele väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele antava riigiabi suhtes »
Nn grupierandi määrus. Kehtis 1. jaanuar 2007 – 30. juuni 2014. NB! Kui grupierandi teatis on esitatud enne 30. juunit 2014, saab meedet rakendada kuni 31. detsembrini 2014.
Horisontaalne riigiabi
- Komisjoni määrus (EL) nr 651/2014 ELi aluslepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamise kohta, millega teatavat liiki abi tunnistatakse siseturuga kokkusobivaks »
Nn üldine grupierandi määrus. Kehtib 1. juuli 2014 – 31. detsember 2020. - Nõukogu määrus (EL) 2015/1589, 2015, millega kehtestatakse üksikasjalikud eeskirjad Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 108 kohaldamiseks »
- Komisjoni määrus (EÜ) nr 794/2004, millega rakendatakse nõukogu määrust (EÜ) nr 659/1999 »
Peegi Kaibald
maamajanduse ja konkurentsipoliitika büroo
maaelupoliitika ja analüüsi osakond
telefon 625 6534
e-post peegi.kaibald@agri.ee