Sa oled siin

Eestimaa avatud talud 2015

19. juulil 2015 toimub esimest korda üle-eestiline avatud talude päev. Sel päeval võtab ühe päeva jooksul külalisi vastu enam kui 100 talu ja põllumajandustootjat üle terve Eesti. Talud on avatud kell 10–17.

Esmakordsel üle-eestilisel avatud talude päeval saab näha nii suuremaid farme kui ka väiksemaid talusid, põnevat põllumajandustehnikat, suuri ja väikesi loomi ning taimi. Kohapeal saab maitsta päris ehedat talutoitu ja osta kaasa kohalikke tooteid. Eelregistreerimisega korraldatakse ekskursioone ja töötubasid. Igal talul on oma programm, milles näidatakse oma talu eripärasid.

Algatus sündis Põllumajandusministeeriumi, Maamajanduse Infokeskuse ja Järvamaa Avatud Talude eestvedajate koostöös.  Juba praegu oma esialgse jah-sõna andnud talusid näeb www.avatudtalud.ee.

 

Kust sai idee alguse?

Avatud talude päevi korraldatakse paljudes riikides üle maailma, et tuua linnainimesed taas maale ja näidata neile, kust jõuavad poodi piim ja liha, köögiviljad, teraviljatooted jpm. Avatud talude päevi peetakse näiteks Ahvenamaal ja Austraalias, Suurbritannias ja Kanadas, Portugalis, USAs ja paljudes teistes riikides.

Esimese avatud talude päeva Eestis korraldasid 2012. aastal järvakad, kes said idee Ahvenamaalt. Järva Arengu Partnerite ja Lõuna-Järvamaa Koostöökogu eeskujul hakkas hea mõte levima ka teistesse Eesti piirkondadesse.

Kui mullu sügisel uuris Põllumajandusministeerium põllumajandustootjate endi käest, kuidas maaelu ja põllumajandust avalikkusele paremini näidata, jõudsid kõik intervjueeritavad lõpuks ikka ühe järelduseni – talusid tuleb rohkem näidata ja linnarahvas endale külla kutsuda. Mitu talu on sellega ka algust teinud ja võtab juba aastaid vastu näiteks ekskursioonigruppe.

Alates 2008. aastast on Maamajanduse Infokeskuse maaeluvõrgustiku büroo esile toonud Eesti maaelu arengukava toetuste abil tehtud projekte ja inimesi, kes nende projektide õnnestumiseks on andnud endast parima. Avatud talude päev on parim viis tutvustada, mida Euroopa Liidu toetustega Eestimaal on ära tehtud.

 

Kuidas oma talu kirja panna?

Talusid ja põllumajandusettevõtteid saab registreerida kuni maikuu lõpuni meiliaadressil reve@maainfo.ee.

Kindlasti tuleb kirjas ära märkida ettevõtte nimi, kontaktid (e-post ja telefon), aadress ning tegevusvaldkond.

Suveks luuakse avatud talude päeva jaoks veebikaart, kuhu kantakse osalevate talude kontaktandmed ja info programmi kohta.

Kõiki osalejaid teavitatakse jooksvalt, millal peaks olema valmis programm ja kunas läheb tarvis asukoha koordinaate.

 

Kontaktid

Taludele ja tootjatele

Reve Lambur, Maamajanduse Infokeskuse maaeluvõrgustiku büroo, reve@maainfo.ee. Reve aitab talu kirja panna ja jagab taludele vajalikku informatsiooni osalemiseks.

Ajakirjanikele ja avalikkusele

Karin Volmer, Põllumajandusministeeriumi avalike suhete nõunik, press@agri.ee, telefon 625 6254 / 5696 4876. Karin juhib avatud talude päeva kommunikatsiooni ja vastab meediapäringutele.

Talude kogemused

Martin Repinski, Konju Mõisa talu peremees:

"Loomade ja loodusega suhtlemine aitab hästi stressi vastu – seda ütlevad külalised meile tihti. Meil saavad inimesed tutvuda talu elu ja loomadega ning näevad, kuidas toit lauale tuleb.

Meil käib ka väga palju lapsi, kellele meeldivad väga loomad ja kelles me näeme oma tulevasi kliente näiteks kümne aasta pärast."

Juhan Särgava, Saidafarmi peremees:

"Meie oleme alates 1994. aastast oma talus külalisi vastu võtnud. Külaliste võõrustamine annab enesekindlust, uhkust ja väärikust, mida maainimesele on väga vaja. Lapsed on väga vahetud – nad võtavad niisuguse õhinaga, kui neile seda kõike näidata ja nad saavad heinatuusti loomadele anda.

Vajadus puutuda kokku loomade ja loodusega on inimesel palju suurem, kui seda tänapäeval linnas elades koera ja kassi pidamisega saab täita."

Ülle Leesmaa, Lõuna-Järvamaa Koostöökogu:

"Järvamaa avatud talude päev on kolmel aastal toonud Järvamaale tuhandeid inimesi! 2014. a külastas üht talu meie piirkonnas 400–500 inimest. Meie talud on teinud suurepärast koostööd ja saanud külaliste vastuvõtmisega väga hästi hakkama.

Kokkuvõtete tegemisel on talude meeskonnad öelnud, et päev oli küll raske ja vastutusrikas, kuid et nii palju positiivset tagasisidet ja tunnustust, nagu saadi selle ühe päevaga, pole muidu võimalik saada ka mitme aasta jooksul! See innustab ja annab jõudu oma tööde ja tegemistega edasi minna."

Aivar Kallas, mahetalunik, MTÜ Saare Mahe, Saaremaa Avatud Mahetalude eestvedaja

"Oleme loonud mahetaludest võrgustiku, kus lahke pererahvas on nõus külalistele taluelu näitama ning olenevalt aastaajast talus kasvatatud saadusi kaasa müüma. See on olnud suurepärane võimalus nii kohalikele kui ka turistidele talutoodete ostmiseks või ilusal puhkepäeval lastega aja veetmiseks.

Saaremaa Mahetalud ootavad Sind külla!“

Silva Anspal, Järva Arengu Partnerid:

"Avatud talude päev Järvamaal sai alguse meie talunike külaskäigust Ahvenamaal toimuvale nn lõikuspeole, kus avatud talude päev on juba aastaid traditsiooniks olnud. Juba tagasiteel otsustasid talunikud, et ka meie proovime tutvustada Järvamaad kui põllumajanduspiirkonda.

Kolmel aastal on avatud olnud nii tootmisega tegelevad talud kui ka hobitalud, viimastel aastatel ka maaelu mitmekesistavad turismitalud."

Eesti maaelu arengukava logo koos Euroopa Liidu embleemiga ja tekstiga "Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfond: Euroopa investeeringud maapiirkondadesse"

 

Viimati uuendatud: 12. juuni 2015