Sa oled siin

Ergotalkaloidid

Ergotalkaloidid on toksilised ained, mida toodavad mitmed Hypocreales’e ja Eurotiales’e seltsi kuuluvad seeneliigid ning millest tuntumad kuuluvad perekonda Claviceps (nt Claviceps purpurea, harilik tungaltera).

Nimetatud seeneliigid nakatavad peamiselt kõrreliste sugukonda kuuluvaid taimi, nagu rukis, nisu, riis, mais, oder, hirss ja kaer. Euroopas levinuim, Claviceps purpurea on võimeline nakatama rohkem kui 400 taimeliiki seenhaigusega, mida meil tuntakse tungaltera nime all. Nakatunud viljas tekivad viljaterade asemele u 3–4 nädala pärast mustjad sirbikujulised, tervetest teradest eristuvad sklerootsiumid (tungalterad), mis ongi ergotalkaloidide allikaks.

Tungalteradega saastunud teravilja söömise tagajärjel tekkivat mürgistust tuntakse ergotismi nime all, mille sümptomiteks on näiteks põletava valu ja kuiva gangreeni teke jäsemetes, krambid, tõmblused, peavalu, oksendamine, hallutsinatsioonid jne. Kariloomadel võib ergotism avalduda muutustena käitumises, tasakaaluhäiretena, krampidena, hingamisraskustena, suure süljeerituse ja kõhulahtisusena ning raskematel juhtudel jäsemete kuiva gangreenina. Seni teada olevalt ei kandu aga ergotalkaloidid edasi tungalteradega saastunud teravilja söönud lehmade piima.

Tänu teadmiste kasvule ja arengutele põllumajanduses ning vilja jahvatustehnoloogiates ei ole viimaste aastakümnete jooksul raskeid toidutekkelisi ergotismipuhanguid maailmas esinenud. Vilja sorteerimine, puhastamine ja jahvatamine eemaldab suurema osa võimalikest tungalteradest ning edasise kuumtöötlemisega (nt küpsetamisega) on võimalik ergotalkaloidide sisaldust veelgi vähendada.

Laboritingimustes on suudetud isoleerida üle 80 erineva ergotalkaloidi, millest suurem osa (u 70) on pärit Claviceps’i liikidelt. Tungaltera ise sisaldab ergotalkaloide umbes 0,15–0,5%.

 
tagasi teemalehele
Viimati uuendatud: 18. veebruar 2021