Sa oled siin

Eriolukord Eestis (COVID-19) - korduma kippuvad küsimused

Valitsus kuulutas seoses koroonaviiruse pandeemilise levikuga maailmas ja viiruse tõenäolise Eesti-sisese leviku laienemisega riigis välja eriolukorra. Eriolukord kehtib 1. maini 2020, kui valitsus ei otsusta teisiti.

Teiste valdkondade vastused korduma kippuvatele küsimustele leiate veebilehelt www.koroonaviirus.ee või helistades Häirekeskuse infotelefonile 1247.

 

Kui palju peaks varuma koju toiduaineid?

Liigsete toiduvarude kogumiseks põhjust ei ole. Toidupoed hoitakse avatuna ja suuremates kauplusekettides toidukaupa jätkub.

Praeguse eriolukorra kehtestamise eesmärk on eelkõige see, et inimesed puutuksid üksteisega võimalikult vähe kokku. Seepärast võiksite perele koju varuda toiduaineid kaheks nädalaks, et vähendada poeskäikude sagedust ja vältida liigseid kokkupuuteid inimestega.

 

Kui kauaks jätkub kauplustes toiduaineid?

Kaupluste ladudes on üldjuhul vähemalt kuu toiduvaru ka siis, kui tootmine või kaupade tarned peaks peatuma. Praegu ei ole teada olevalt ükski toidutööstus ega toidu tarnija (hulgikaupade vedajad, maaletoojad) oma tegevust peatanud, seega toiduvarustuskindlus on tagatud.

Kui mõni toidugrupp on poest otsas, siis seda vaid ajutiselt, ja kaupa tuuakse uuesti poelettidele paari päeva jooksul. Riik ja ettevõtjad teevad kõik selleks, et Eesti inimestel toidust puudust ei tekiks.

 

Kas riik tagab vajadusel toiduvaru?

Jah, riik tagab vajadusel toiduvaru kogu Eestile. Toiduvaru hoidjad on Maaeluministeeriumile kinnitanud, et kokku lepitud laoseisud on tagatud. Praegu varude kasutusele võtmise vajadust näha ei ole.

 

Kuidas korraldatakse haigestunud inimeste toiduabi, kui piirkonnas pole e-poode ega lähedasi, kes toitu tooks?

Sellisel juhul pöörduge kohalikku omavalitsusse, saates e-kirja omavalitsuse üldaadressile või helistades nende üldnumbrile.

 

Kuhu pöörduda toiduvaru ja koroonaviirusega seotud küsimuse korral?

Toiduvaruga seotud küsimuse korral pöörduge Maaeluministeeriumisse telefonitsi numbril 625 6101 või meilitsi aadressil info@agri.ee.

Muude koroonaviirusega seotud küsimuste korral helistage Häirekeskuse infotelefonile 1247.

 

Milliseid toiduaineid tuleks koju varuda?

Toit peab olema ohutu tarbida. Eelistage koju varudes toitu, mida pere ka tavaolukorras sööb ja valmistada oskab. Arvestage seejuures pereliikmete erivajadustega (nt imiku eritoit, allergiad, vesi, mahlad).

Kergesti või kiirelt riknevad toiduained asendage võimalusel kauem säilivatega.

NB! Varuge koju sööta ka oma lemmikloomale.

 

Lisainfo

 

Uudised

 

 

Viimati uuendatud: 30. märts 2020