Sa oled siin

Konverents „Põllumajandus, kalandus ja maaelu: eile, täna ja homme“ 13. novembril 2019

Laps ja vanem koos õunu pesemas.

Oleme jõudmas lõpusirgele põllumajanduse ja kalanduse valdkonda aastani 2030 juhtiva arengukava koostamisega.

Arengukava koostamine on olnud protsess, mis on nõudnud väga paljude inimeste aega ja tähelepanu. Soovime konverentsil selle suure töö kokku võtta ja avaldada tänu kõikidele arengukava valmimisse oma panuse andnutele.

Konverentsil arutame ka seda, millist mõju on 15 aastat Euroopa Liidu liikmesriigina avaldanud Eesti põllumajandusele, kalandusele, toidutööstusele ja maaelule ning milliseks võib kujuneda meie toidulaud tulevikus.

 

Praktiline teave

Üritusel osalemine on kutsetega.

  • Aeg: kolmapäev, 13. november 2019.
  • Koht: Swissôtel Tallinn, Tornimäe 3.
  • Keel: eesti keel, ingliskeelne tõlge.

Küsimuste korral võta ühendust meilitsi aadressil konverents@agri.ee.

Üritust korraldab Maaeluministeerium koostöös Keskkonnaministeeriumi, Põllumajandusuuringute Keskuse ja Euroopa Komisjoniga. Üritust rahastatakse Eesti maaelu arengukavast.

Päevakava ja esinejad

Päevakava

Konverentsi avamine

Aeg Pealkiri/Kirjeldus
09.00–09.45 Registreerimine ja hommikukohv
09.45–10.00 Päeva tutvustus
Hede Kerstin Luik (päevajuht)
10.00–10.20 Ministrite avasõnad
Mart Järvik (maaeluminister)
Marku Lamp (Keskkonnaministeeriumi asekantsler)
10.20–11.00 Development and Future of Agriculture in the EU (2.4 MB, PDF)
"Euroopa Liidu põllumajanduse areng ja tulevik"
Prof. dr Rudolf Mögele

I osa: 15 aastat Euroopa Liidus

Aeg Pealkiri/Kirjeldus
11.00–11.05 15 aastat Euroopa Liidust: killukesi ajaloost
Video
11.05–11.30 Põllumajandus, kalandus ja maaelu areng: uudiseid minevikust (2.56 MB, PDF)
Toomas Kevvai (Maaeluministeeriumi toiduohutuse ning teaduse ja arenduse asekantsler)
11.30–12.00 Minu ettevõtte lugu (4.73 MB, PDF)
Mart Undrest (Eesti Kalatootjate Keskühistu juhatuse liige)
Minu Põllumajandus (1.45 MB, PDF)
Tõnu Post (Kõljala Põllumajanduse OÜ juht)
Minu ettevõtte lugu (2.38 MB, PDF)
Veljo Ipits (Salvest AS-i omanik)
12.00–13.00 Lõunapaus

II osa: toidutootmise trendid ja mõjutajad

Aeg Pealkiri/Kirjeldus
13.00–13.25 Põllumajanduse ja kalanduse valdkonna arengukava aastani 2030 (4.19 MB, PDF)
Illar Lemetti (Maaeluministeeriumi kantsler)
Meelis Münt (Keskkonnaministeeriumi kantsler)
13.25–13.45 Nelja põllumajanduse ja toidutootmise põhivaldkonna sektori strateegia aastani 2030 (1.11 MB, PDF)
Roomet Sõrmus (Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees)
13.45–14.05 Biomajandus kui Eesti majanduse üks alustalasid (1.87 MB, PDF)
Urmas Varblane (Tartu Ülikool)
14.05–14.30 Long term expectations for animal proteins (2.58 MB, PDF)
"Ootused loomsetele valkudele pikemas perspektiivis"
Christophe Lafougere (Gira Food)
14.30–15.00 Kohvipaus

III osa: vestlusring

Aeg Pealkiri/Kirjeldus
15.00–16.30 Tulevikutoit: mida me tulevikus sööme?
Aleksei Lotman (põllumajandus- ja keskkonnaekspert, SA Eestimaa Looduse Fond)
Roosi Soosaar (põllumajandustootja ja tegevjuht, MTÜ Põllukultuuride Klaster)
Rain Kuldjärv (toiduteadlane, AS Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus)
Margit Keller (tarbimissotsioloog, ühiskonnateaduste instituudi juhataja, Tartu Ülikool)
Jaanus Vihand (juhatuse esimees, Apollo Group OÜ)
Dr. Kristel Ehala-Aleksejev (toitumisarst, Tartu Ülikooli Kliinikum)
Rasmus Rask (asutaja, La Muu AS)

Konverentsi kokkuvõte

Aeg Pealkiri/Kirjeldus
16.30–16.45 Lõppsõnad
Illar Lemetti (Maaeluministeeriumi kantsler)
16.45–18.00 Vastuvõtt

Esinejad

Mart Järvik


Mart Järvik on maaeluminister alates 2019. aasta aprillist. Alates 1998. aastast on ta Järvakandi alevivolikogu liige. Ta on olnud Eesti Linnade Liidu juhatuse aseesimees, Järvakandi vallavanem (16 aastat) ning Järvakandi vallavolikogu liige. Alates 1991. aastast on Järvik Rassi talu peremees. Ta on lõpetanud Tihemetsa Sovhoostehnikumi põllumajanduse mehhaniseerimise erialal, Tartu Ülikooli Türi Kolledži keskkonnateaduse erialal ning Tartu Ülikooli keskkonnakorralduse erialal.

Illar Lemetti


Illar Lemetti on Maaeluministeeriumi kantsler. Ta juhib Maaeluministeeriumi struktuuriüksuste tööd ja korraldab ministeeriumi valitsemisala valitsus- ja riigiasutuste tegevust 2. aprillist 2016. aastast. Ta lõpetas 1993. aastal Eesti Põllumajandusülikooli agronoomia eriala ja sai 1995. aastal põllumajandusteaduste magistrikraadi mullateaduse erialal.

Toomas Kevvai


Toomas Kevvai on Maaeluministeeriumi toiduohutuse ning teaduse ja arenduse asekantsler alates 1. aprillist 2013. a ning juhib toiduohutuse osakonna, taimetervise osakonna ning teadus- ja arendusosakonna tööd. Ta on ministeeriumis töötanud üle 25 aasta, mille jooksul on eri perioodidel olnud tema vastutusalas nii põllumajanduse, maaeluarengu kui ka kalanduse valdkonnad. ELi liitumisläbirääkimiste ajal oli Toomas Kevvai vastutav põllumajanduspeatüki eest. Toomas Kevvai lõpetas 1987. aastal Eesti Põllumajanduse Akadeemia agronoomi erialal.

Rudolf Mögele


Rudolf Mögele on endine Euroopa Komisjoni põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadi asepeadirektor. Tema vastutusalasse kuulusid turgude ja turuseire üksus, usaldatavustaseme ja auditi üksus ning õigus-, institutsiooniliste ja menetluslike küsimuste üksus. Enne Euroopa Komisjoniga liitumist 1989. aastal oli ta Baieri liidumaa siseminister. Tal on kõrgharidus õigusteaduse erialal ning õigusteaduste doktorikraad Augsburgi ülikoolist. Samuti on ta Würzburgi ülikoolis Euroopa õiguse auprofessor.

Roomet Sõrmus


Roomet Sõrmus on Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees alates 2008. aastast. Varasemalt on ta töötanud Riigikantselei Euroopa Liidu sekretariaadis. Alates 2015. aastast on ta Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee liige. Ta on lõpetanud Eesti Põllumajandusülikoolis bakalaureuseõppe põllumajanduse ökonoomika ja ettevõtluse erialal ning Berliini Humboldti Ülikoolis magistriõppe rahvusvaheliste põllumajandusteaduste erialal.

Urmas Varblane


Urmas Varblane on Tartu Ülikooli majandusteaduskonna professor ning Eesti Teaduste Akadeemia akadeemik. Alates 2009. aastast on Urmas Varblane Eesti Panga nõukogu liige.

Christophe Lafougere


Toidu- ja joogiturunduse konsultatsioonifirma GIRA tegevjuht üle 25 aasta. Töötanud piimasektoris ning teinud koostööd farmide ja tööstustega üle maailma. On juhtinud paljusid strateegilisi nõustamis- ning uurimistöid kogu tarneahelas. Juhendab kõiki piimasektori nõustamis- ja teadustegevusi. Ta on klubi Gira Dairy, mille liikmeks on enamik maailma parimatest meiereidest, käivitaja ja juhataja.

Mart Undrest


Mart Undrest on nii Eesti Kalapüügiühistu, Eesti Kalatootjate Keskühistu kui ka Eesti Kalurite Liidu juhatuse liige. 2003. aastal asus Undrest tööle Põllumajandusministeeriumisse ja aastatel 2005 kuni 2009 oli ta Keskkonnaministeeriumi ametnik Eesti Vabariigi alalises esinduses Euroopa Liidu juures Brüsselis. 2006. aastal lõpetas Mart Undrest õpingud Belgias Leuveni Ülikoolis õigusteaduskonnas õigusteaduste magistrikraadiga.

Veljo Ipits


Veljo Ipits on ASi Salvest omanik ja nõukogu esimees. Ta on töötanud Tartu Ülikoolis vanemteaduri ja õppejõuna. Ta on eraettevõtja 1988. aasta jaanuarist ning üks Jõgevamaa ettevõtte Werol Tehased alusepanijatest ja rajajatest. Veljo Ipits on Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse liige ning Eesti Toiduainetööstuse Liidu volikogu esimees.

Tõnu Post


Tõnu Post on OÜ Kõljala Põllumajanduslik juht. Ta on Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu aseesimees, Saaremaa Põllumeeste Liidu ning Saaremaa Ettevõtjate Liidu juhatuse liige. Tõnu Post on 2013. aasta põllumees ning 2017. aasta põllumajandussektori tippjuht.

Aleksei Lotman


Aleksei Lotman on Eestimaa Looduse Fondi mereprogrammi juht, põllumajandus- ja keskkonnaekspert. On olnud tegev loodus- ja keskkonnakaitse valdkonnas juba üle veerand sajandi, varasemalt töötanud Matsalu looduskaitseala teadusdirektorina ja Natura 2000 pilootprojekti juhina. 2003. aastal pälvis ta koos abikaasa Kaja Lotmaniga Maailma Looduse Fondi antava Elisabeth Jidhe nimelise looduskaitseauhinna. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli bioloogia erialal.

Hede Kerstin-Luik


Hede Kerstin Luik korraldab meeskonnakoolitusi ja teeb individuaaltööd juhtidega, pakkudes nõustamist peamiselt strateegia, teenusedisaini, kommunikatsiooni, koostöö ja juhtimise valdkonnas. Oma enam kui 20-aastase kogemuse käigus on Hede end täiendanud ka INSEADi muudatuste juhtimise magistriprogrammis, keskendudes inimeste, meeskondade ja organisatsioonide hoiakute ja käitumise mõjutamisele. Praktilist kogemust on Hede omandanud ka kommunikatsiooniteenistuse juhina Põhja-Eesti Regionaalhaiglas.

Roosi Soosaar


Roosi Soosaar on põllumajandustootja, põllumajandusvaldkonna organisatsiooni juht ja orgaaniliste väetistega tegeleva ettevõtte omanik. Õppinud õigusteadust ja põllumajandust. Kõige südamelähedasemad teemad põllumajanduse valdkonnas on keskkonnakaitse, eriti mullakaitse ja agroökoloogia.

Rain Kuldjärv


Rain Kuldjärv on töötanud üle kümne aasta Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuses, kus ta on teinud erinevaid sensoorse analüüsi katseid, treeninud ja juhtinud kohalikku paneeli ning koolitanud tööstuse spetsialiste ja erinevate toidukonkursside komisjoniliikmeid, näiteks Eesti Parima Toiduaine ja Tunnustatud Eesti Maitse pääsukesemärgi komisjoni. Raini teadus- ja arendustöö üks peasuundasid on fermentatsioon, peamiselt joogitööstuses.

Margit Keller


Margit Keller on tarbimissotsioloog ja Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi juhataja. Tema viimase aja teadustöö keskendub sotsiotehniliste süsteemide muutumise uurimisele. 2018. aasta jõulude ajal tunnustasid ühiskonnateaduste instituudi töötajad Margit Kellerit aasta eestvedaja tiitliga. Margit on lõpetanud Tartu Ülikooli, tal on doktorikraad meedia ja kommunikatsiooni erialal.

Jaanus Vihand


Jaanus Vihand on Apollo Grupi juhatuse esimees. Ta on tegelenud üle kümne aasta inimeste kõhu täitmisega toidutööstust, jaekaubandust ja toitlustusärisid juhtides. Ta pälvis 2019. a Eesti parima juhi tiitli.

Kristel Ehala-Aleksejev


Dr Kristel Ehala-Aleksejev on Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinikus arst ning toitumisterapeut ja patsientide nõustaja SA-s Toitumiskliinik. Ta on osalenud Tervise Arengu Instituudi Eesti riiklike toitumissoovituste uuendamise töögrupi töös ning aidanud koostada toitumisspetsialisti kutsestandardit. Õpingute käigus Belgias valmis magistritöö rasvkoe seostest inimese ainevahetuse sündroomiga. 2019. a kaitses dr. Ehala-Aleksejev doktorikraadi. Töö keskendus mehepoolse viljatuse, kehakompositsiooni, rasvumise ning rasvumisega seotud eluviisi seoste uurimisele. Ta on lõpetanud Leuveni Katoliku Ülikooli biomeditsiini teaduskonna ning Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ravi eriala.

Rasmus Rask


Rasmus Rask on 2012. a loodud mahejäätisetootja La Muu ASi juht. Ta on ühiskondlikult väga aktiivne. 2017. a pälvis ta aasta kodaniku tiitli. Ta on SA Kiusamisvaba Kool eestvedaja ning 2017. aastal eraalgatusena alustanud kolmkeelse keelekümblusprogrammiga põhikooli Avatud Kool asutaja.

 

Konverentsi korraldajate ja rahastajate logod - Maaeluministeerium, Keskkonnaministeerium, Põllumajandusuuringute Keskus, Euroopa Komisjon, Eesti maaelu arengukava 2014-2020

Viimati uuendatud: 12. detsember 2019