Sa oled siin

Looduslikud taimetoksiinid

Looduslikud taimetoksiinid on taimede toodetud bioloogiliselt aktiivsed ained, mis võivad kahjustada inimese tervist.

Toksiine esineb paljudes taimedes. Toksiini kogus ja jaotus taimes oleneb selle liigist, kasvutingimustest, vanusest ja paljust muust. Mõne liigi puhul võib toksiine sisaldada kogu taim (näiteks glükoalkaloidid kartulitaimes), teiste puhul ainult selle osad (näiteks tsüanogeensed glükosiidid luuviljaliste tuumades).

Enim tuntud toidutaimedes looduslikke toksiine enamasti kas ei sisaldu üldse, sisaldub vaid väikestes, ohututes kogustes või siis väheneb toksiinisisaldus toidu valmistamise käigus. Töötlemise mõju sisaldusele sõltub seejuures toksiinist.

Taimetoksiinide mõjud tervisele sõltub söödud kogusest ja indiviidi eripärast. Mürgistusjuhtumid on sageli seotud taimetoksiine sisaldava toidu liigse söömise, ebaõige töötlemise või tundmatute taimede tarbimisega.

Illustratsioon: baklažaanid tasapinnalises kompositsioonis.

Olulisemad toidus leiduda võivad taimetoksiinid

Taimetoksiinide rühm Lisainfo
Eruukhape Eruukhape esineb eeskätt ristõieliste taimede seemnetes ja õlides. Tänapäeval kasvatatakse toiduõlide (v.a sinepiõli) tootmiseks väga madala eruukhappe sisaldusega kultivare.
Glükoalkaloidid Peamiselt leidub glükoalkaloide maavitsa perekonna esindajates (nt kartulid, tomatid, baklažaanid). Kartulite söömisel tuleks glükoalkaloidide saadavuse vähendamiseks eemaldada vigastatud või mädanemistunnustega kohad ja idud; süüa ei tohiks rohelisi kartuleid. Tomatite glükoalkaloidisisaldus väheneb nende valmimisel. Lisainfo »
Kannabinoidid Kannabinoide leidub peamiselt kanepitaimedes ja neist valmistatud toodetes. Euroopa Liidus on lubatud kasvatada ainult kindlaid madala tetrahüdrokannabinooli sisaldusega sorte.
Kinolisidiinalkaloidid Peamiselt leidub kinolisidiinalkaloide lupiiniseemnetes ning neist valmistatud toodetes. Lupiiniseemnete või neist valmistatud toodete mõru maitse võib tähendada alkaloidide ohutust kõrgemat sisaldust.
Lektiinid (ehk hemaglutiniinid) Lektiine leidub väikestes kogustes paljudes puu- ja köögiviljades, suuremates kogustes kaunviljades. Kuivatatud kaunvilju, ennekõike ube, tuleb lektiinisisalduse vähendamiseks enne söömist leotada ja keeta.
Oopiumalkaloidid Ennekõike võivad oopiumalkaloididega saastuda mooniseemned. Mooniseemnete töötlemine (pesemine, leotamine, jahvatamine, küpsetamine) vähendab oopiumalkaloidide sisaldust.
Pürrolisidiinalkaloidid Valdavalt on pürrolisidiinalkaloide leitud karelehiste, korvõieliste ja liblikõieliste esindajatest. Sagedamini võivad pürrolisidiinalkaloididega saastuda tee ja taimeteed, mesi, taimepõhised toidulisandid. Toidu saastumise põhjuseks on ka alkaloide sisaldava taime või taime osa sattumine toitu; seda saab ennetada umbrohutõrjega põllul.
Tropaanalkaloidid Tropaanalkaloididega võivad ennekõike saastuda õliseemned, tera- ja kaunviljad ning neist valmistatud toidud, taimepõhised toidulisandid, taimeteed. Toidu saastumise põhjuseks on ka alkaloide sisaldava taime või taime osa sattumine toitu, mida saab ennetada umbrohutõrjega põllul.
Tsüanogeensed glükosiidid Tsüanogeenseid glükosiidide leidub näiteks aprikoosituumades, linaseemnetes, sorgos, maniokis, bambusevõrsetes, mõrumandlides. Nende sisaldust vähendab töötlemine, üldjuhul kombineeritud mehaaniline ja kuumtöötlus. Lisainfo »
 
 

Saasteained »
tagasi teemalehele

Viimati uuendatud: 6. detsember 2018