Sa oled siin

Mida tasub teada enne toidulisandi ostmist

 • Mis on toidulisand?

  Toidulisand on toitainete (vitamiinid, mineraalained) või muude toitainelise (aminohapped, rasvhapped) või füsioloogilise toimega ainete (taimsed ekstraktid) kontsentreeritud allikas, mida kasutatakse vajadusel tavatoidu täiendamiseks. Toidulisandeid müüakse kindlate annustena (kapslid, tabletid) või kujul, mis võimaldab toodet tarbida väikeste mõõdetud kogustena (tilgutuspudel).

 • Mõtle läbi, kas ja miks Sa toidulisandit vajad

  Organismi normaalseks arenguks ja hea tervisliku seisundi säilitamiseks vajalikud toitained saadakse üldjuhul kätte tasakaalustatud ja mitmekülgsest toidust (Eesti oludes võib erandiks pidada D-vitamiini). Toidulisandi vajadus peaks olema välja selgitatud koostöös vastava ala spetsialistiga tavapärast toidumenüüd läbi vaadates või tervisetestide põhjal.
  Erikujulised ja -värvilised tabletid, millest moodustuvad kahvel, nuga ja küsimärk – kas tablette on mõistlik nii palju süüa?

 • Millal võiksid vajada toidulisandit?

  Vajadus täiendavate toitainete või muude ainete järele võib olla tingitud sesoonsusest, toitumisharjumustest (taimetoitlus, ühekülgne toit), kindlal eluperioodil (rasedad, eakad, lapsed), pärast haigust või ravikuuri, mõnede krooniliste haiguste tõttu, pideva aktiivse füüsilise tegevuse raames.

 • Pea nõu arsti, terviseõe või apteekriga

  Parim sõber võib paljudes asjades anda head nõu, kuid toidulisandi valikul usalda vastava väljaõppega spetsialisti.  Toidu- või veebipoest toidulisandit ostes ei ole võimalust saada asjatundlikku nõu.

 • Toidulisand ei ole ravim

  Ravim on ette nähtud haiguse ravimiseks või haigusseisundi leevendamiseks. Toidulisand seevastu on ette nähtud tavatoidu täiendamiseks. Toidulisandil ja ravimil on erinev kasutuseesmärk ja toime. Toidulisandi puhul ei tohi viidata haigusi tõkestavatele, leevendavatele või ravivatele omadustele.

 • Ravim ja toidulisand koos võivad mõjuda ohtlikult

  Toidulisandid võivad tugevdada või hoopis nõrgendada ravimi toimet. Kui võtad ravimeid koos toidulisandiga, anna sellest kindlasti teada oma arstile. Näiteks uinuti toime nõrgeneb, kui seda tarbida koos kofeiini sisaldava toidulisandiga, ja verevedeldaja toime tugevneb, kui seda tarbida koos vitamiinidega A või E.

 • Uuri pakendi märgistust

  Märgistus toidulisandi pakendil ei tohi mingil moel Sind eksitada. Toidulisandi koostisosade loetelu peab olema esitatud arusaadavalt ja koostisosade täpsete nimetustega. Allergeenid peavad olema koostisainete loetelus esile tõstetud.

 • Vitamiinide ja mineraalainete võrdluskogus

  Teave toidulisandi vitamiinide ja mineraalainete märkimisväärse koguse kohta esitatakse protsendina täiskasvanu päevasest võrdluskogusest (NRV – nutrient reference value). Tegemist on teaduslikele andmetele tugineva kontrollväärtusega, mis näitab toitaine tervele inimesele vajalikku päevast kogust. Ettevaatlik tasub olla selliste toidulisandite puhul, mille päevane soovituslik kogus sisaldab vitamiini või mineraalainet üle 100% võrdluskogusest.

 • Ole ettevaatlik taimseid koostisosi sisaldavate toidulisanditega

  Rahvameditsiinis tuntud taimi ei ole põhjalikult ja kliiniliselt uuritud, kuna eeldatakse, et traditsiooniline kasutus on kasuliku toime piisavaks tõendiks. Kui võimalik, uuri eelnevalt taimede võimalikke kõrvaltoimeid ja arvesta sellega, et mõned taimsed koostisosad võivad põhjustada organismi erinevaid reaktsioone. Toidulisand võib osutuda ravimiks juhul, kui toode sisaldab taimi, mis on ravimina määratletud raviomadustega ainete ja taimede nimekirjas.Maakodu laudsein, millel ripuvad kuivavad ravimtaimed

 • Järgi kasutusjuhendit

  Juhindu kindlasti toidulisandi päevasest soovitatavast kogusest. Ülemäära suurtes kogustes tarbituna võivad ka vitamiinid ja mineraalained mõjuda halvasti Sinu tervisele. Päevaseid soovituslikke koguseid võib suurendada üksnes arsti soovitusel.

 • Suhtu reklaami kriitiliselt

  Müügiedu tagamiseks on tootjal huvi muuta oma toidulisand teistest eristuvaks ja toidulisandite müügiga võib kaasneda muljet avaldav reklaamikampaania. Seetõttu suhtu kriitiliselt lubadustesse, mis tunduvad liiga head, et olla tõsi.

 • Mõtle, kas esitatud sõnum on lõpuni arusaadav

  Kui toidulisandi puhul esitatakse ebamäärase sisuga väiteid ("hea sinu südamele", "õrn sinu kõhule", "tervislik suutäis"), siis need väited ei ütle tegelikult midagi toote koostisosade mõju kohta. Lubatud on kasutada vaid selliseid väiteid, mis viitavad konkreetsele ainele ja selle kasulikule mõjule, või kui ebamäärase sisuga väitega kaasneb täpsustav heakskiidetud tervisealane väide.

 • E-poest toidulisandit ostes uuri müüja tausta

  Enne toidulisandi tellimist e-poest veendu kauba ja müüja usaldusväärsuses. Väldi ettevõtteid, kelle vähene kontaktinfo ei võimalda nende asukohta kindlaks teha. Arvesta, et väljastpoolt Euroopa Liitu ostetud toidulisand ei pruugi vastata meil kehtivatele nõuetele.

 • Ülitõhusa salendava efekti asemel ohtlikud kõrvalmõjud

  Võib juhtuda, et nimetuse „rasvapõletaja“ all müüdava toidulisandi koostises kasutatakse ebaseaduslikult lisatuid aineid (näiteks efedriin, sibutramiin, strühniin), mis osutuvad hoopis ravimiks. Nende ainete võimalike kõrvaltoimetena on täheldatud kiirenenud südametegevust ja vererõhu tõusu, kuid mitte kaalulangust. Parem 30 minutit füüsilist tegevust kui 30 kapslit purgist! Tekkinud kõrvalmõjudest teavita arsti või terviseõde.

 • Unikaalne ja patenteeritud koostis ei garanteeri toote ohutust

  Viited teaduslike uuringutega kaitstud sisule või rohkete auhindadega tunnustatud tootele on arukas üle kontrollida enne toote ostmist. Toidulisandid, millega kaasneb eriline toote kujunemislugu, võivad osutuda pettuseks.

 • Võimalusel eelista toitumisnõustaja kutse omandanud spetsialisti nõu

  Paljud nimetavad end tänapäeval toitumisnõustajaks, omamata selleks vastavat väljaõpet ja  jagades muuhulgas soovitusi toidulisandite vajalikkusest ka tasakaalustatud toiduvaliku puhul. Kompetentse toitumisnõustaja soovitused peavad olema teaduspõhised ja tuginema inimese toiduvaliku analüüsile. Võimalusel eelista toitumisnõustaja kutse omandanud spetsialisti nõu. Toitumisnõustaja, kes samal ajal tegeleb toidulisandite müügiga, ei tegutse eetiliselt.

 • Mõiste „tervislik“ ekslik tõlgendamine

  Toite ei saa liigitada tervislikeks ja ebatervislikeks. Tervislik saab olla inimese toitumine, elu väärtushinnangud ja hoiakud tervikuna. Tervislikku toitumist ei saa võrdsustada ainult puu- ja köögiviljade söömisega ning nn keemiavaba toidu eelistamisega. Piisavalt liikudes ning tasakaalustatud segatoitu süües oled teinud õige valiku!

 • Mõtle, kas toidulisandile kulutatud raha on seda väärt

  Tee kiire arvutus ja vaata, kas soodsam on osta purk toidulisandeid või kilo puu- ja köögivilju. Arvesta seejuures asjaolu, et puu- ja köögiviljadest omastab organism vajalikke toitaineid oluliselt paremini.
  Valik värskeid köögivilju ja maitsetaimi laual.

 • Toidulisandi ohutus

  Toidulisandi ohutuse, nõuetekohasuse ja kvaliteedi eest vastutab toidulisandi tootja või turustaja. Toidulisandi esmakordsel turuleviimisel peab turustaja sellest teavitama Põllumajandus- ja Toiduametit. Turuleviimisest teavitamine ei tähenda toidulisandi heakskiitmist. Euroopa Toiduohutusamet (ka riiklikud riskihindamise asutused) annab välja toidulisandi koostises kasutatavate ainete kohta teaduslikke ohutushinnanguid ning määrab vitamiinide ja mineraalainete maksimaalsed ohutud tarbimise ülempiirid.

Kust saan rohkem infot?

Asutused

Portaalid


 

Viimati uuendatud: 25. märts 2022