Sa oled siin

Mida tasub teada enne toidulisandi ostmist

 • Mis on toidulisand?

  Toidulisand on toit, mida kasutatakse vajadusel tavatoidu täiendamiseks. Toidulisand ei ole mõeldud haiguste tõkestamiseks, leevendamiseks ega raviks.

 • Mõtle hoolikalt läbi, kas ja miks Sa toidulisandit vajad

  Organismi normaalseks arenguks ja hea tervisliku seisundi säilitamiseks vajalikud toitained saad kätte tasakaalustatud ja mitmekülgsest toidust. Seetõttu ei tasu otsustada toidulisandi tarbimise kasuks hirmus, et tavatoit ei suuda tagada vajalikke toitaineid.
  Erikujulised ja -värvilised tabletid, millest moodustuvad kahvel, nuga ja küsimärk – kas tablette on mõistlik nii palju süüa?

 • Pea nõu arsti või apteekriga

  Parim sõber võib paljudes asjades anda head nõu, kuid toidulisandi valikul usalda siiski vastava väljaõppega spetsialisti. Samuti eelista toidulisandit ostes toidupoele apteeki.

 • Toidulisand ei ole ravim

  Ravim on ette nähtud haiguse ravimiseks või haigusseisundi leevendamiseks. Toidulisand seevastu on ette nähtud tavatoidu täiendamiseks. Toidulisandil ja ravimil on erinev eesmärk ja toime. Pea meeles, et igast vitamiinist saab teatud annuses juba ravim.

 • Ravim ja toidulisand koos võivad mõjuda ohtlikult

  Toidulisandid võivad tugevdada või hoopis nõrgendada ravimi toimet. Kui võtad ravimeid koos toidulisandiga, anna sellest kindlasti teada oma arstile.

 • Uuri pakendi märgistust

  Märgistus toidulisandi pakendil ei tohi mingil moel Sind eksitada! Märgistus ei tohi viidata haigusi tõkestavatele, leevendavatele või ravivatele omadustele.

 • Järgi kasutusjuhendit

  Juhindu kindlasti toidulisandi päevasest soovitatavast kogusest. Ülemäära suurtes kogustes tarbituna võivad ka vitamiinid ja mineraaltoitained mõjuda halvasti Sinu tervisele.

 • Ole ettevaatlik taimseid koostisosi sisaldavate toidulisanditega

  Rahvameditsiinis tuntud taimi ei ole põhjalikult ja kliiniliselt uuritud, kuna eeldatakse, et traditsiooniline kasutus on kasuliku toime piisavaks tõendiks. Seega uuri eelnevalt taimede võimalikke kõrvaltoimeid. Näiteks üldtuntud ženšenni liigne tarbimine võib põhjustada närvisüsteemi kõrgendatud erutuvust või unehäireid.Maakodu laudsein, millel ripuvad kuivavad ravimtaimed

 • Ole teadlik oma allergiatest

  Kui Sul esineb allergia mõne aine suhtes, siis otsi toidulisandi märgistuselt teavet allergeenide kohta. Allergeenid peavad olema esiletõstetul kujul koostisainete loetelus.

 • Suhtu reklaami kriitiliselt

  Müügiedu tagamiseks on tootjal huvi muuta oma toidulisand teistest eristuvaks, seega saadab toidulisandite müüki tavaliselt mõjus reklaamikampaania. Seetõttu säilita selge meel lubaduste osas, mis tunduvad liiga head, et olla tõsi.

 • E-poest toidulisandit ostes uuri müüja tausta

  Enne toidulisandi tellimist e-poest veendu kauba ja müüja usaldusväärsuses. Väldi ettevõtteid, kelle vähene kontaktinfo ei võimalda nende asukohta kindlaks teha. Arvesta, et väljastpoolt Euroopa Liitu ostetud toidulisand ei pruugi vastata meil kehtivatele nõuetele.

 • Suhtu kriitiliselt üldise või arusaamatu sisuga väidetesse

  Kui toidulisandi märgistusel on esitatud ebamäärase sisuga väiteid (näiteks „hea sinu südamele“, „õrn sinu kõhule“, „tervislik suutäis“), siis arvesta sellega, et need väited ei ütle tegelikult midagi toote koostisosade mõju kohta. Toidulisandi märgistusel on lubatud kasutada vaid selliseid väiteid, mis viitavad konkreetsele ainele ja selle kasulikule mõjule, või kui üldise sisuga väidet on täpsustatud kasutada lubatud tervisealase väitega.

 • Märked „100% looduslik“ ja „patenteeritud koostis“ ei taga, et toode on ohutu

  Sõna „looduslik“ kasutamisega eksitatakse tarbijat tihti, andes sellega edasi valeteavet toote olemuse, koostise või valmistamise kohta. Toote tegelik koostis võib erineda etiketil märgitust. Viited teaduslike uuringutega kaitstud sisule on arukas üle kontrollida enne toote ostmist.

 • Ära lase end eksitada toitumisnõustajate soovitustest

  Paljud nimetavad end tänapäeval toitumisnõustajaks, kuid ei oma selleks vastavat väljaõpet. Kui toitumisnõustaja soovitab isegi tervisliku toiduvaliku puhul tarbida lisaks ka toidulisandeid, tasub tema nõu väärtuses kahelda. Toidulisandite vajalikkuse üle on kõige pädevam otsustama vastava väljaõppega inimene.

 • Ülitõhusa salendava efekti asemel ohtlikud kõrvalmõjud

  Võib juhtuda, et nimetuse „rasvapõletaja“ all müüdava toidulisandi koostises kasutatakse ainet, mis osutub hoopis ravimiks. Sellised ained on näiteks efedriin, sibutramiin või strühniin, mida on lisatud tootesse ebaseaduslikult selle toime tugevdamiseks. Nende ainete võimalike kõrvaltoimetena on täheldatud kiirenenud südametegevust ja vererõhu tõusu, kuid mitte kaalulangust. Parem 30 minutit füüsilist tegevust kui 30 kapslit purgist.
  Ähvardava alatooniga tumerohelised tabletid hämaralt valgustatud laual

 • Suhtu skeptiliselt toidulisanditesse, mille mõju on selgelt liialdatud

  Mitu imetoimet ühekorraga! Toidulisandid, mis lubavad korraga parandada juuste kasvu ja mälu, tõsta seksuaalset võimekust ning vähendada kortsude teket, ei avalda tavaliselt soovitud mõju.

 • Mõtle, kas toidulisandile kulutatud raha on seda väärt

  Tee kiire arvutus ja vaata, kas soodsam on osta purk toidulisandeid või kilo puu- ja köögivilju. Arvesta seejuures asjaolu, et puu- ja köögiviljadest omastab organism vajalikke toitaineid oluliselt paremini.
  Valik värskeid köögivilju ja maitsetaimi laual.

 • Mõiste „tervislik“ ekslik tõlgendamine

  Toite ei saa liigitada tervislikeks ja ebatervislikeks. Tervislik saab olla inimese toitumine, elustiil, väärtushinnangud ja hoiakud tervikuna. Tervislikku toitumist ei saa võrdsustada ainult puu- ja köögiviljade söömisega ning nn keemiavaba toidu eelistamisega. Piisavalt liikudes ning tasakaalustatud segatoitu süües oled teinud õige valiku!

 • Toidulisandi ohutus

  Toidulisandi ohutuse, nõuetekohasuse ja kvaliteedi eest vastutab toidulisandi tootja või turustaja. Toidulisandi esmakordsel turuleviimisel peab turustaja sellest teavitama Veterinaar- ja Toiduametit. Turuleviimisest teavitamine ei tähenda toidulisandi heakskiitmist.

 • Kust saan rohkem infot?

  Teavet jagavad Veterinaar- ja Toiduamet, Tarbijakaitseamet, Ravimiamet, portaal www.toitumine.ee.

 

Viimati uuendatud: 6. märts 2015