Sa oled siin

Nimetuse 'sõir' registreerimine kaitstud geograafilise tähisena

Viilutatud köömnesõir serveerimisalusel.

1. juunil 2021 jõudis lõpule Eesti geograafilise tähise 'sõir' registreerimisprotsess. Geograafilise tähise taotlusprotsessi algatas Eesti sõiratootjatest koosnev huvirühm.

Kaitstud geograafilise tähise märgisega toode pärineb kindlast piirkonnast ning sellel on omadused, mis tulenevad geograafilisest päritolust.

Sõir on traditsiooniline laagerdumata kohupiimajuust, mida tuntakse ennekõike ajaloolisel Võrumaal ja Setomaal. Toote koostisained on piim, kohupiim, munad, või, köömned ja sool ning järeltöötlus võib hõlmata ka küpsetamist. Sõira tegemise komme ning oskused kui osa Vana-Võromaa ja Setomaa kultuuripärandist on 2010. aastal kantud ka Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse.

Kaitstud geograafiliste tähiste kava aitab anda tarbijale selget teavet toote omadustest, mis tõstavad selle väärtust, ning kindlustada tootjatele toodete kvaliteedi eest õiglast tasu.

Nimetusega sõir võib turustada vaid toodet, mis vastab tootespetsifikaadile.

Registreerimistaotluse esitanud huvirühma kuuluvad Nopri Talumeierei OÜ, Metsavenna Turismitalu OÜ, FIE Klarika Hirv, Juustupoisid OÜ, MTÜ AIG, Taarka Tarõ OÜ ja Toomemäe OÜ.

Materjalid

 

Viimati uuendatud: 28. veebruar 2022