Sa oled siin

Eesti: Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika reformis tuleb leida tasakaal kestliku toidutootmise ja keskkonna vahel

28. mai 2021 - 16:55
Euroopa Liidu lipud Brüsselis.
Foto: NakNakNa / pixabay.com

Sel nädalal toimunud Euroopa põllumajandus- ja kalandusnõukogu istungi keskseks teemaks oli Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) reformipaketi arutelu, kus on mitme aasta jooksul jõutud paljudes valdkondades kompromissideni, ent on jätkuvalt mitu vastamata küsimust.

„Oleme olukorras, kus ühelt poolt on meil ajasurve saavutada kompromiss ning teisalt on endiselt vastuseta mitu olulist küsimust, mis vajavad kokkuleppimist,“ tõdes maaeluminister Urmas Kruuse. „Eesti, nagu ka teised riigid, on strateegiakava koostamisel paralleelselt reformipaketi läbirääkimistega käinud läbi pika tee, seetõttu ei tohiks teha praeguses etapis suuri kannapöördeid, mis need ettevalmistused küsimärgi alla seavad.“

Ministri sõnul on Eesti jaoks on oluline, et kompromiss tagaks liikmesriikidele piisava paindlikkuse ega tooks kaasa täiendavat halduskoormust.

Urmas Kruuse ütles istungil Eesti seisukohti tutvustades, et ökokavade puhul on oluline tagada  kasutamata jäävate eelarvevahendite ümberkandmise võimalus.  Heade põllumajandus- ja keskkonnatingimuste normide puhul aga vajavad paljud küsimused Eesti hinnangul veel lahendamist – arvestada tuleb muu hulgas liikmesriikide klimaatilisi erinevusi ning eripäradest lähtuvaid vajadusi.

Eesti on seisukohal, et ÜPP maaelutoetuste puhul tuleb motiveerida liikmesriike rakendama aktiivsemalt keskkonna- ja kliimameetmeid. Samuti on otsetoetuste sihipärasema suunamise juures oluline arvestada liikmesriikide struktuursete eripäradega.

„Maamajanduse vastupidavaks tegemine eeldab investeeringute toetamist võimalikult väheste piirangutega ja maksimaalsel määral. Näiteks tuleks võimaldada põllu- ja metsamajanduse infrastruktuuri investeeringute tegemist kuni 100% toetusmääraga, et ergutada põllumajandustootjaid tegevustele, mis ei ole nende esimeseks valikuks,“ lausus maaeluminister.

Veel uudiseid samal teemal

Friikartulid paberist alusel, kõrval kausike ketšupiga.
18.10.2021|Maaeluministeerium

Algas kampaania akrüülamiidiga seotud teadlikkuse tõstmiseks

Täna, 18. oktoobril algas Maaeluministeeriumi tellitud teavituskampaania, mille fookuses on akrüülamiid ehk tervisele ohtlik aine, mida leidub eeskätt üleküpsetatud toidus.

Pildil vasakult: Urmas Kruuse, maaeluminister; Kaja Piirfeldt, aasta põllumees 2021; Sivar Irval, EPKK nõukogu esimees; Uno Kaldmäe, Eesti Leivaliit; Roomet Sõrmus, EPKK juhatuse esimees.
13.10.2021|Maaeluministeerium

Maaeluministeerium osaleb Eesti põllumajanduse aastanäitusel

Täna ja homme, 13.–14. oktoobril toimub Eesti Rahva Muuseumis taas Eesti põllumajanduse aastanäitus, mis toob kaheks päevaks Tartusse kokku Eesti põllumajandussektori tipud.