Sa oled siin

Eesti ja Hiina allkirjastasid piimaprotokolli

16. mai 2016 - 13:07
piimaprotokolli allkirjastamine
„Oleme saavutanud Hiina järelevalveasutusega kokkuleppe Eesti piimatoodete viimiseks Hiina turule,“ ütles minister Kruuse. Foto: Birgit Püve

Maaeluminister Urmas Kruuse kohtus täna Hiina järelevalveasutuse AQSIQ aseministri Mei Kebaoga, kellega allkirjastati toiduohutuse protokoll Eesti piimatoodete lubamiseks Hiina turule. Protokoll on aluseks konkreetsete ekspordist huvitatud ettevõtete registreerimiseks Hiina sertifitseerimisasutuses.

Maaeluminister Urmas Kruuse sõnul on piimaprotokolli allkirjastamine mitmeaastaste läbirääkimiste tulemus, millega Hiina tunnustab nii Eesti riiklikku toidu- ja veterinaarjärelevalvesüsteemi kui ettevõtetes kohapeal läbiviidud inspekteerimiste põhjal meie piimatöötlemisettevõtete enesekontrollisüsteeme toiduohutuse tagamiseks. „Oleme saavutanud Hiina järelevalveasutusega kokkuleppe Eesti piimatoodete viimiseks Hiina turule,“ ütles minister Kruuse. „Kogu Euroopas on praegu põllumeeste jaoks põletavaim probleem oma toodangule turu leidmine, kuna ühisturul on paljudes sektorites ületootmine. Ka Eestis toodetakse piima ligi kaks korda rohkem kui vajame, seepärast on pääs Hiina turule meie piimatoodangule väga oluline samm ekspordivõimaluste avardamisel.“

Toiduohutuse protokoll on aluseks konkreetsete ekspordist huvitatud ettevõtete registreerimiseks Hiina sertifitseerimisasutuses.

„Edaspidi on Hiina turul oma toodangule koha leidmisel kandev roll juba ettevõtjatel, kuid riik on kindlasti valmis jätkuvalt pakkuma ettevõtjatele igakülgset tuge ametkondlikus suhtlemises,“ lisas Kruuse.

Kohtumisel olid kõne all edasised sammud ka teiste tootegruppide tunnustamisprotsessiga edasi liikumiseks. „Hiina minister kinnitas valmisolekut igakülgseks koostööks kaubandussidemete arendamisel. Hiina inspektorite korduvad visiidid Eestisse on neid veennud, et meie ettevõtetes juurutatud enesekontrollisüsteemid toimivad ja kvaliteetsed Eesti toidukaubad on Hiina turul oodatud,“ lisas Kruuse. „Omalt poolt rõhutasime Eesti huvi eksportida Hiina ka näiteks mahetooteid - maheteravilja ja –veiseliha.“

Möödunud aasta 12.–18. septembrini olid Eestis ametlikul visiidil neli Hiina Rahvavabariigi inspektorit, kes hindasid Eesti toidu- ja veterinaarjärelevalve üldist korraldust ja toimimist Veterinaar- ja Toiduametis, VTA kohalikus asutuses, Veterinaar- ja Toidulaboratooriumis ja Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli AS-i piimalaboris. Samuti külastati kolme piimatöötlemisettevõtet ja ühte piimafarmi.

Minister Mei Kebaod saadavad visiidil Hiina Rahvavabariigi suursaadik Eestis Qu Zhe, Hiina saatkonna majandusesindaja Wu Yan, järelevalveasutuse AQSIQ õigusosakonna juhataja Xu Xinjian, impordi ja ekspordi büroo asejuht Bai Lu, rahvusvaheliste suhete osakonna asejuht Han Jianping ja teised järelevalveasutuse ning suursaatkonna ametnikud. Eesti poolt osalevad kohtumisel Maaeluministeeriumi kantsler Illar Lemetti, toiduohutuse ning teaduse ja arenduse asekantsler Toomas Kevvai, kalanduspoliitika ja välissuhete asekantsler Olavi Petron, välissuhete osakonna juhataja Ruve Šank, Veterinaar- ja Toiduameti peadirektor Indrek Halliste ning Eesti Maaülikooli rektor Mait Klaassen.

Taust
• Hiina turule pääsemiseks peavad toidu eksportijad läbima mitmeetapilise tunnustamise protsessi, mida viib läbi Hiina Rahvavabariigi Kvaliteedi Järelevalve, Kontrolli ja Karantiini Peavalitsus AQSIQ (State General Administration of Quality Supervision, Inspection and Quarantine).
• Kõigepealt tunnustatakse riigi toidujärelevalvesüsteemi tervikuna ning siis eraldi riikliku järelevalvesüsteemi toimimist tootegruppide kaupa.
• Veterinaar- ja Toiduamet on täitnud Hiina järelevalveasutuse saadetud küsimustikud, milles on kirjeldatud valdkonna seadusandlust ning toidujärelevalvesüsteemi korraldust eraldi iga tootegrupi kohta.
• 2015. aasta septembris ja novembris külastasid Hiina inspektorid Eesti piima- ja kalakäitlemisettevõtteid ning inspekteerisid Eesti toidu- ja veterinaarjärelevalvesüsteemi toimimist.
• 2015. aasta 7. detsembril allkirjastasid minister Kruuse ja Hiina Rahvavabariigi Kvaliteedi Järelevalve, Kontrolli ja Karantiini Peavalitsuse AQSIQ aseminister Mei Kebao Pekingis vastastikuse mõistmise memorandumi, millega Hiina tunnustas Eesti toidu- ja veterinaarjärelevalvesüsteemi üldist korraldust ja toimimist.
• Iga tootegrupi kohta koostatakse eraldi toiduohutuse protokoll, mille tekst kinnitatakse kõrgetasemelisel kohtumisel.
• 2016. aasta 26. aprillil allkirjastasid  minister Urmas Kruuse ning Hiina Rahvavabariigi järelevalveasutuse AQSIQ aseminister Mei Kebao toiduohutuse protokolli kilu ja räime kohta.
• Eksportida soovivad ettevõtted peavad end registreerima Hiina ametlikus sertifitseerimisasutuses CNCA (Administration of Certification & Accreditation of China).
• Vajadusel viivad Hiina ametnikud läbi veel täiendavad inspekteerimised riskihindamiseks konkreetsetes ekspordist huvitatud ettevõtetes kohapeal.

Veel uudiseid samal teemal

Eesti toidu programmi logo "Ma armastan Eesti toitu"
26.01.2022|Maaeluministeerium

Ootame uue, 2022. aasta toidupiirkonna kandidaate

Maaeluministeerium ootab tänasest, 26. jaanuarist Eestimaa erinevate piirkondade esindajate sooviavaldusi 2022. aastatoidupiirkonna tiitlile kandideerimiseks. Ettepanekute esitamise tähtaeg on 28. veebruar.

Valges glasuuris pulgakoogid taldrikul.
24.01.2022|Maaeluministeerium

Keelatakse titaandioksiidi kasutamine toidu lisaainena

Euroopa Komisjon võttis vastu määruse, millega keelatakse titaandioksiidi (E 171) kasutamine toidu lisaainena.