Sa oled siin

Eesti toidu kuu: 2019. a parima mahetootja tiitel läks lihaveisekasvatajatele

15. september 2019 - 16:28
2019. a parimad mahetooted laual.
2019. a parimad mahetooted. Foto: Lauri Laan.

Mahekonkursside parimad on selgunud. Tänavune parim mahetootja on Tiina ja Ivo Tomsoni ettevõte Vilsi OÜ. Aasta parim mahetoit on Saaregurmee OÜ tootesari BabyCool ja parim mahejook Peenjoogivabrik Nudist OÜ vahuvein Rabarbra Brut Organic. Täna Vabaõhumuuseumis toimunud leivapäeval valisid külastajad oma lemmikuks La Muu ASi piparmündi-stracciatella jäätise.

Maaeluministeeriumi tellimisel tänavu juba kümnendat aastat toimunud konkurss näitas mahetootjate väga head taset ja oli tasavägine. Parima mahetootja konkursi võitnud lihaveisekasvatajad Tiina ja Ivo Tomson Valgamaalt paistsid eelkõige silma väga professionaalse aretustööga. Nad on loomade heaolule pühendunud uuendusmeelsed farmerid, kes on rajanud kõrgel tasemel tootmiskompleksi. „Tore, et meie tegemisi hinnatakse. Soovimegi, et rohkem pöörataks tähelepanu sellele, et meil on suurepärased looduslikud võimalused maheda rohumaaveise kasvatamiseks. Loodame, et lõpuks hakkab ka tarbija selliselt toodetud liha väärtust mõistma ja hindama. Täname ka Liivimaa Lihaveist rohumaaveise liha propageerimise eest,“ ütles Tiina Tomson.

Teisele kohale tulnud Tori Jõesuu Siidri- ja Veinitalu tegeleb õuna- ja viinamarjakasvatusega ning on juba tuntust kogunud omavalmistatud siidrite ja muude jookidega, 2016. a võideti siidriga ka parima mahetoote auhind. Karmo ja Veronika Haasi sõnul on nende jaoks väga oluline väärindada kohalikku toorainet ja tõsta Eesti siidrikultuuri. Kolmandale kohale tulnud Niliske talu perenaine Krista Kanniste kasvatab lihaveiseid ning puuvilju ja marju. Koduõuele rajatud töötlemishoones on võimalik liha lõigata ning talu oma toorainest valmivad mahlad ja siirupid.

Mahetooteid hinnati kahes kategoorias – parim mahetoit ja parim mahejook. Beebitoitude sarjaga BabyCool parima mahetoidu tiitli võitnud Saaregurmee OÜ tegevjuht ja üks asutajatest Annika Vestel sõnas: „Täname tunnustuse eest, see paneb terve BabyCooli pere silmad särama ja näitab, et tegeleme õige asjaga. Meile on väga tähtis, et meie ettevõtmisest võidavad kõik – nii tootjad, tarbijad kui ka keskkond. Oma toodetes kasutame vaid kodumaist mahetoorainet ja loodame suuremale koostööle paljude väikeste mahekasvatajatega üle Eesti, et koos kasvada.“

Konkursi tulemused

 • Parim mahetootja 2019
  • I koht – Vilsi OÜ / Vilsi Angus, Tiina ja Ivo Tomson
  • II koht – Tori Jõesuu Siidri- ja Veinitalu OÜ, Karmo ja Veronika Haas
  • III koht – Wilawander OÜ / Niliske talu, Krista Kanniste                          
 • Parim mahetoit 2019
  • I koht – Saaregurmee OÜ tootesari BabyCool            
  • II koht – Pagar Võtaks OÜ sepik peedi ja tüümianiga  
  • III koht – Pajumäe Talu OÜ mahevõi musta küüslauguga         
 • Parim mahejook 2019
  • I koht – Peenjoogivabrik Nudist OÜ vahuvein Rabarbra Brut Organic        
  • II koht – Mahlametsa OÜ õuna-ebaküdooniamahl
  • III koht – Öun Drinks OÜ tikrilimonaad             
 • Põneva toote eriauhind – Kuusikaru OÜ Piesta õunastroop    
 • Toote sisu ja disaini väga hea kooskõla eriauhind – Eco Flora OÜ Rand & Rossi kastmete tootesari
 • Leivapäeva külastajate lemmik
  • I koht – La Muu AS-i piparmündi-stracciatella jäätis
  • II koht – Minna Sahver OÜ Minna mahe astelpajumarmelaad
  • III koht – Kuusikaru OÜ Piesta õunastroop

Aasta parima mahetootja konkursile kandideeris seitse mahetootjat üle Eesti. Aasta parima mahetoote konkursile esitati kokku 50 toodet 24 ettevõttelt. Parima tootja ja toote valisid välja erialaspetsialistidest koosnevad hindamiskomisjonid.

Konkursid korraldas Maaeluministeeriumi tellimisel Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus koostöös Mahepõllumajanduse Koostöökoguga. Parima mahetoote valimisel tehti koostööd Eesti Kulinaaria Instituudiga. Aasta parimat mahetootjat ja -toodet valiti kümnendat korda.

Eesti Vabaõhumuuseumis korraldatud leivapäev on osa tähistatavast Eesti toidu kuust, mille raames toimub septembri jooksul üle 30 kodumaisele toidule pühendatud ürituse. Eesti toidu kuu jooksul toimuvast saab rohkem teavet veebilehelt www.eestitoit.ee.

Mahepõllumajandusest annab teavet www.maheklubi.ee.

Fotosid saab vaadata galeriist.

Lisainfo

Airi Vetemaa
Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus
tel 522 5936
airi.vetemaa@gmail.com

Veel uudiseid samal teemal

Vaade õhust Maaeluministeeriumi hoonele.
10.07.2020|Maaeluministeerium

Kalapüügi- ja vesiviljelusega tegelevad ettevõtjad saavad tootmis- ja turustuskavade toetust

Maaeluminister Arvo Aller allkirjastas määruse, mis võimaldab tunnustatud kalapüügi- ja vesiviljelussektori tootjaorganisatsioonidel  saada ettemaksu oma tootmis- ja turustamistegevuste kavas ettenähtud tegevuste elluviimiseks, et tagada elujõulisus konkurentsiturul.

10.07.2020|Maaeluministeerium

Tasuta bussid viivad avatud taludesse sellelgi aastal

Reedel, 10. juulil saab alates kella 13.00 avatud talude veebilehel registreeruda avatud talude päeva tasuta bussireisidele. Tänavu on registreerumiseks avatud üheksa eestikeelset ja üks venekeelne bussireis.