Sa oled siin

Esmakordselt olid põllumajandusministrite fookuses ÜRO kestliku arengu eesmärgid

10. oktoober 2017 - 14:18

9. oktoobril toimus Luxembourgis Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogu, mida juhtisid maaeluminister Tarmo Tamm ja keskkonnaminister Siim Kiisler.  ELi põllumajandusministrid rõhutasid nõukogul, et ELi ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) eelarve peab olema piisav ÜRO kestliku arengu eesmärkide saavutamiseks ning uute väljakutsetega toime tulemiseks.

Nõukogul käsitleti peamiste teemadena veel ka põllumajandusturgude olukorda ja Euroopa toiduohutuskontrolli tugevdamist fiproniliga saastunud munade kaasuse tõttu.

Põllumajandusturgude kohta ülevaadet andes tõdes Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinik Phil Hogan, et olukord turgudel on stabiliseerunud tänu hinnataseme taastumisele, tootmistaseme kohandumisele enamikes kriitilisemates sektorites ja headele tulemustele eksporditurgudel.

„Väga positiivne on, et olukord põllumajandusturgudel on stabiilseks muutunud. Samas on põllumajandussektorit sel aastal mõjutanud rasked ilmastikuolud. Põhjamaades ja Balti riikides on vihmased ilmad põhjustanud keerulise olukorra, mis takistab teraviljakasvatajatel vilja koristamast ning ei lase külvata ka talivilja. Seetõttu andsin volinik Hoganile üle Eesti teraviljakasvatajate keerulist olukorda tutvustava kirja,“ sõnas minister Tamm pressikonverentsil.

Esimest korda arutasid ministrid eraldi punktina ka ÜRO kestliku arengu tegevuskava 2030 rakendamist põllumajanduse kontekstis. Tarmo Tamme sõnul on põllumajandus keskse tähtsusega mitme kestliku arengu eesmärgi saavutamiseks ja ning peab aitama kaasa erinevate lahenduste leidmisele. „Seepärast peavad kestliku arengu eesmärgid peavad olema tulevase ÜPP lahutamatu osa ning ÜPP eelarve peab olema piisav, et saavutada  seatud eesmärke ja tulla toime uute väljakutsetega,“ rõhutas Tamm.

Lisaks andis Euroopa Komisjoni tervisevolinik Vytenis Andriukaitis ülevaate põllumajandusministrite konverentsist, kus arutati fiproniiliga saastunud munade ja munatoodete juhtumiga saadud õppetunde.  Voliniku põhisõnum oli, et selliste juhtumite tulevikus ärahoidmiseks tuleb parandada riikidevahelist kommunikatsiooni, info liikumise kiirust ning koostööd.Teema tuleb arutlusele ka Eesti eesistumise raames korraldataval toidujärelvalve infosüsteemide teemalisel konverentsil.

Maaeluministrit saatsid nõukogul toiduohutuse ning teaduse ja arenduse asekantsler Toomas Kevvai, põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Marko Gorban, kalanduspoliitika ja välissuhete asekantsler Olavi Petron ning eurokoordinatsiooni osakonna juhataja Madis Pärtel.

Veel uudiseid samal teemal

Laps ja vanem koos õunu pesemas.
23.10.2017|Maaeluministeerium

Maaeluministeerium annab erakorralist toetust puuviljakasvatajatele

Täna, 23. oktoobril jõustub maaeluministri määrus, millega kehtestatakse Euroopa Liidu erakorraline toetus Eesti puuviljakasvatajatele Venemaa poolt EL-i toiduainete sisseveo keelustamisest tingitud kahjude osaliseks hüvitamiseks.

19.10.2017|Maaeluministeerium

Pärnus saab avalöögi kohaliku toidu turustamisele keskenduv rahvusvaheline projekt

19.-20. oktoobrini toimub Interreg Baltic Sea Region programmist rahastatava projekti „Baltic Sea Food“ avaseminar. Maaeluministeerium on projekti juhtpartner. Projekti eesmärk on välja töötada toimiv ärimudel, mis aitaks piirkondlikel toiduvõrgustikel kohalikke toidutooteid nii kohvikutele, restoranidele, hotellidele kui ka maaturismiettevõtetele tõhusamalt ja kuluefektiivsemalt turustada.