Sa oled siin

Euroopa Liidus tehakse tööd akrüülamiidi sisalduse vähendamise nimel toidus

15. märts 2018 - 9:35
Hamburger friikartulitega.
Foto: Stocksnap / pixabay.com

11. aprillil 2018 jõustub Euroopa Komisjoni määrus  (EL) 2017/2158, millega kehtestatakse riskivähendusmeetmed ja võrdlusväärtused akrüülamiidi vähendamiseks toidus.

„Määruse eesmärk on tagada, et ettevõtted hakkaksid rakendama määruses kirjeldatud akrüülamiidi vältimise ja vähendamise meetmeid,“ ütles Maaeluministeeriumi toiduohutuse osakonna juhataja Martin Minjajev. „Meetmed rakenduvad ettevõtetele proportsionaalselt olenevalt ettevõtte suurusest ja olemusest. Väikekäitlejatele ja ühe kaubamärgi või tegevuslitsentsi all tegutsevatele ettevõtetele kohalduvad lihtsustatud meetmed.“

Määruse nõuded kohalduvad ettevõtetele, kelle tegevusalaks on friikartulite ja muude frititud kartulitoodete, kartulikrõpsude, saia- ja leivatoodete, hommikusöögihelveste, valikpagaritoodete (küpsised, kuivikud, näkileivad, piparkoogid jm), kohvi, kohviasendajate ning imiku- ja väikelastetoitude tootmine. Määrus hõlmab ka majutus- ja toitlustusasutusi.

Akrüülamiidil on tuvastatud vähki tekitavad omadused ja seetõttu tuleks selle sisaldus toidus hoida madalal. Kuna paljud igapäevatoidud sisaldavad akrüülamiidi, siis ohustab see kõiki tarbijaid, kuid kehamassi arvesse võttes on lapsed kõige ohustatum vanuserühm.

Akrüülamiid tekib asparagiinist ja suhkrutest teatud madala niiskussisaldusega toitude  küpsetamisel või praadimisel temperatuuril üle 120 °C. Akrüülamiidi teket täielikult vältida ei ole võimalik, kuid selle sisaldust saab vältimise ja vähendamise meetmeid järgides vähendada.

Tähelepanu tuleb hakata pöörama tooraine valikule ja vältida üleküpsetamist. Toitlustajatel aitab õiget friikartulite värvi määrata värvikaartide kasutamine. Määruse jõustumise ajaks on Euroopa Komisjonil plaanis koostada selle rakendamist selgitav juhis.

Veel uudiseid samal teemal

Vaade õhust Maaeluministeeriumi hoonele.
18.09.2020|Maaeluministeerium

Maaeluminister avab Eesti künnivõistluse Kuremaal

Maaeluminister Arvo Aller avab reedel, 18. septembril Kuremaal toimuva Eesti künnivõistluse, mis on järjekorras 46.

Taimetervise aasta logo
16.09.2020|Maaeluministeerium

Laupäeval toimub Tallinna Botaanikaaias taimetervise teemapäev

Maaeluministeerium, Põllumajandusamet ja Põllumajandusuuringute Keskus korraldavad sel laupäeval Tallinna Botaanikaaias taimetervise teemapäeva, millega tähistatakse rahvusvahelist taimetervise aastat.