Sa oled siin

Euroopa Toiduohutusamet uuendas kuue toiduvärvi ohutusalast infot

10. jaanuar 2010 - 0:00

Euroopa Toiduohutusamet (EFSA) on uuesti hinnanud kuue järgneva toiduvärvi ohutust: kinoliinkollane (E 104), päikeseloojangukollane (E 110), erkpunane 4R (E 124), tartrasiin (E 102), asorubiin (E 122) ja võlupunane (E 129).

Hindamise tulemusena vähendas EFSA lisaainetest toiduvärvide kinoliinkollane, päikeseloojangukollane ja erkpunane 4R lubatud päevast kogust (ADI).

Samuti leidis EFSA, et olemasolevatele andmetele tuginedes ei pea muutma tartrasiini, võlupunase ja asorubiini lubatud päevast kogust. Vaid need lapsed, kes tarbivad suurtes kogustes asorubiini ja võlupunast sisaldavaid jooke ja sööke võivad ületada lubatud päevase koguse.

EFSA järeldas, et üks antud värvidest – tartrasiin – võib põhjustada väikesele osale tundlikele inimestele nahaärritust. Teiste uuesti uuritud toiduvärvide kohta olemaolevate andmete põhjal seda järeldada ei saa.

Taashinnatud kuut toiduvärvi kasutatakse paljudes toidugruppides nagu karastusjoogid, pagaritooted ja desserdid.

EFSA hindab uuesti kõik hetkel Euroopa Liidus kasutada lubatud lisaained ning hindamist alustati toiduvärvidega. Euroopa Komisjon palus EFSA-l kõigepealt hinnata neid toiduvärve, mis olid seotud nn Southamptoni uuringuga, kuid EFSA ei leidnud seost antud toiduvärvide ja võimalike käitumishäirete vahel.

Täpsem info ja EFSA teaduslikud arvamused Euroopa Toiduohutusameti kodulehel.