Sa oled siin

Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) teaduslikud hinnangud naatriumi ja kloriidi võrdlusväärtuste kohta

7. jaanuar 2020 - 0:00
Lauale puistatud meresool.
Foto: pixabay.com

4. septembril 2019 avaldas EFSA teaduslikud hinnangud nii naatriumi kui ka kloriidi võrdlusväärtuste kohta. Tarbija toidulaual on peamine naatriumi- ja kloriidiallikas naatriumkloriid ehk keedusool. Hinnangutes käsitleti nende ainete mõju inimese tervisele, eriti nende seost südame-veresoonkonna haigustega ning luude tervisega.

EFSA järeldas, et naatriumi tarbimine koguses 2 g päevas aitaks täiskasvanud elanikkonna puhul hoida naatriumitasakaalu ning tagada südame-veresoonkonna haigestumise riski vähenemise. See kasutuskogus on ohutu ka rasedatele ja imetavatele naistele.

Euroopa täiskasvanud elanikkonna keskmine naatriumitarbimine on aga paraku ohutust ja hinnanguliselt vajalikust tarbimiskogusest kõrgem. Naatriumi ebapiisava tarbimisega probleeme ei ole.

Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 1169/2011 peab tarbijale andma toidu märgistusel naatriumisisalduse asemel teavet naatriumi baasil arvutatava soola koguse kohta. 1 g naatriumi = 2,5 g soola.

Seega EFSA hinnangu järgi on ohutu ja südame-veresoonkonna haigestumise riski vähenemiseks piisav soola tarbimiskogus 5 g päevas.

Toidu märgistusel esitatud soolakogus hõlmab lisaks keedusoolale (naatriumkloriid) ka toidus looduslikult sisalduvat ja lisatud naatriumi (nt säilitusaine naatriumnitriti) põhjal saadud soolakogust. Kuigi selliselt arvutatult võib soolakoguse numbriline näitaja veidi suureneda, siis toote soolasus sellest ei muutu.

EFSA arvamuses on laste puhul ohutud ja hinnanguliselt vajalikud naatriumikogused arvutatud täiskasvanute väärtuste põhjal, arvestades laste päevase energiavajadusega.

Saadud kogused lastele on järgmised.

Vanus (aastates) Vajalik naatriumikogus (g/päevas) Kogus soolana (g/päevas)
1–3 1,1 2,75
4–6 1,3 3,25
7–10 1,7 4,25
11–17 2,0 5,00

7–11 kuu vanuste imikute keskmine päevane naatriumivajadus on 0,2 g; ssee väärtus tuleneb üksnes rinnapiimatoidul olevate 0–6 kuu vanuste imikute hinnangulise naatriumitarbimise ümberarvutustest.

EFSA teaduslikud hinnangud naatriumi ja kloriidi kohta

Dietary reference values for sodium

Dietary reference values for chloride

Veel uudiseid samal teemal

Euroopa Liidu lipud Brüsselis.
25.01.2021|Maaeluministeerium

Arvo Alleri jaoks viimase Euroopa põllumajandus- ja kalandusministrite kohtumise peateemaks kujunes kaubandus

Maaeluminister Arvo Aller võttis osa täna toimunud Euroopa põllumajandus- ja kalandusministrite virtuaalsest kohtumisest, kus meid enam kõnetavaks teemaks kujunes Euroopa Komisjoni ülevaade põllumajanduskaubandusküsimuste hetkeseisust.

Valmiv viljapõld Sangaste rukkiga.
23.01.2021|Maaeluministeerium

Aller kinnitas põllumajanduskultuuride mitmekesisuse säilitamise edendamist toetava programmi

Maaeluminister Arvo Aller kinnitas põllumajanduskultuuride geneetilise ressursi kogumist, säilitamist ja kasutamist edendava programmi aastateks 2021–2027. Põllumajanduskultuuride geneetilisel ressursil on oluline osa elurikkuse ja kultuuripärandi säilitamises.