Sa oled siin

Euroopa Toiduohutusametil valmis esimene toiduks tarbitavate putukate riskihinnang

19. jaanuar 2021 - 14:44
EFSA peakorter Itaalias Parma linnas.
Foto: Carlo Dani.

Euroopa Toiduohutusamet (EFSA) avaldas 13. jaanuaril 2021. a kuivatatud kollase jahuussi riskihinnangu. Äsja valminud riskihinnang on esimene, mis käsitleb toiduna tarbitavaid putukaid.

Riskihinnang käsitleb kuivatatud kollase jahuussi (Terebrio molitor larva) kui uuendtoidu* ohutust inimese tervisele. Termin „kollane jahuuss“ viitab hariliku jahumardika Tenebrio molitor vastsele.

Kollase kuivatatud jahuussi riskihinnangus hinnatakse termiliselt kuivatatud tervet kollast jahuussi ja sellest valmistatud jahu ohutust. Selle uuendtoidu põhilised koostisosad on valk, rasv ja kiudaine (kitiin). EFSA leiab, et saasteainete sisaldus kuivatatud kollases jahuussis sõltub nende kasvatamisel kasutatud söödast.

EFSA sõnul on eelpool nimetatud toit stabiilne ja ohutu kogu eeldatava säilivusaja jooksul, kui selle koostis vastab tehnilises kirjelduses toodud nõuetele. Välja on toodud ka kollase jahuusi suur valgusisaldus, kuid selle tegeliku sisalduse hindamist raskendab kiudaine kitiin.

EFSAle esitatud taotluse kohaselt  soovitakse kasutada terveid kuivatatud jahuusse snäkina ning lisada kuivatatud jahuusse koostisosana mitmetesse toitudesse, näiteks küpsistesse, makarontoodetesse ja valgubatoonidesse. Nende toodete eeldatavaks tarbijaskonnaks on kogu elanikkond.

EFSA arvamuse kohaselt võivad kollase jahuussi valgud põhjustada allergilisi reaktsioone. Allergilisi reaktsioone võib tekkida ka inimestel, kes on allergilised koorikloomadele ja/või tolmulestadele. Allergeenid võivad üle kanduda  ka jahuusside söödast.

Kokkuvõttes leiab EFSA, et terve kuivatatud kollane jahuuss ja sellest valmistatud jahu on inimese tervisele ohutu taotluses esitatud kasutustes ja kasutuskogustes.

Riskihinnanguga saab tutvuda EFSA kodulehel: https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/6343

* Uuendtoit on toit, mida kuni 1997. aasta 15. maini ei oldud Euroopa Liidus toiduna olulisel määral kasutatud.

Veel uudiseid samal teemal

Vaade õhust Maaeluministeeriumi hoonele.
25.02.2021|Maaeluministeerium

Maaeluministeeriumi teenetemärkidega tunnustati 17 inimest

Maaeluminister Urmas Kruuse ja kantsler Tiina Saron andsid täna Maaeluministeeriumis toimunud Eesti Vabariigi 103. aastapäevale pühendatud aktusel põllumajanduse ja maaelu edendajatele üle 2 ministeeriumi kuldset ja 15 hõbedast teenetemärki.

Pruun kana vaatamas otse kaamerasse.
22.02.2021|Maaeluministeerium

Maaeluministri üleskutse linnukasvatajatele: hoidkem linde siseruumides

Maaeluministeerium kutsus täna, 22. veebruaril linnukasvajate esindajad veebikoosolekule, et anda ülevaade linnugripiga seonduvast.