Sa oled siin

Maaeluminister Urmas Kruuse külastas Luige maaelu näituslaata

6. mai 2022 - 12:40
Käsi üle plangu kitsele rohtu ulatamas.
Foto: Tanel Tang / Maaeluministeerium

Maaeluminister Urmas Kruuse külastas Luige maaelu näituslaata, kus tõstis esile toiduainetega isevarustatuse olulisuse.

Maaeluminister Urmas Kruuse külastas näituse ekspositsioone ning arutas looma- ja linnukasvatajate esindusorganisatsioonide esindajatega põllumajandusturgude olukorda ja tootmise kitsaskohtade lahendamise võimalusi.

Minister Kruuse tõi välja suure sõltuvuse imporditavast söödast ning tõstis esile toiduainetega isevarustatuse olulisuse: „Praegune olukord näitab selgelt, kui tähtis on riikide võime tagada toiduga isevarustatus ehk see, et riik suudaks ennast ise ära toita. Meie isevarustatus olulisemate toiduainetega on tagatud üle riikliku vajaduse ning kaupa jätkub ka ekspordiks. Näiteks piimatoodanguga isevarustatus on ligikaudu 160%, teraviljatoodanguga 230% ning ka mitmes muus olulisemas toidugrupis katavad meie toodangumahud suures ulatuses riigisisese tarbimise.“

Samas rõhutas minister, et Eesti toidujulgeolek ei ole ainult töökate põllumeeste teha, vaid suur roll on meil kõigil tarbijatena. „Meie missioon on katta eestlaste toidulaud kodumaise toiduga. Tootmist saavad aga mõjutada kõik inimesed, tehes teadlikke ostuotsuseid ja eelistades kvaliteetset eestimaist toodangut. Nii saab järele aidata ka neid sektoreid, kus meie isevarustatuse määr võiks olla suurem. Tuleb lihtsalt poes õige leti ette astuda või leida võimalus otse tootjalt kauba soetamiseks. Tänase laada toidutänav pakub selleks mitmekülgseid kodumaiseid toiduaineid ja -tooteid.“

„Praegu on istutamise ja külvamise aeg. Aiapidamisega saab edukalt tegeleda ka kodus ning taimede kasvatamisega kasvõi aknalaual või rõdul saab hakkama igaüks. Näiteks on igaühele jõukohane kasvatada maitserohelist, sibulat, redist ja potitomateid,“ loetles minister. „Sel kevadel kavatsen koduaia tarbeks soetada nii maasika- kui ka maitsetaimi ning uue õunapuu,“ lisas minister.

Taust

Luige maaelu näituslaat on avatud 6.–8. maini. Laada pidamine sai alguse 2014. aastal ning see hõlmab endas Baltimaade suurimat looma- ja linnunäitust, aiandus- ja käsitöölaata ning toidutänavat.

Veel uudiseid samal teemal

14.05.2022|Maaeluministeerium

Järvamaa maitsete aasta üllatab pokteilidega

Täna, 14. mail kuulutati pidulikult välja Järvamaa maitsete aasta. Uue algatusena plaanitakse korraldada põnevate piimakokteilide ehk pokteilide retseptide väljamõtlemise ja valmistamise võistlus.

14.05.2022|Maaeluministeerium

Täna algab Järvamaa maitsete aasta

Täna, 14. mai keskpäeval avatakse pidulikult Järvamaa maitsete aasta. Avaüritusel annab maaeluminister Urmas Kruuse üle 2022. aasta toidupiirkonnaks valitud Järvamaa esindajale üle sümboolse rändkahvli.