Sa oled siin

Maaeluministri Jaapani-visiit sillutab teed ekspordi suurendamiseks

21. aprill 2017 - 11:27
Minister Tarmo Tamm.
Foto: Renee Altrov / Valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Maaeluminister Tarmo Tamm alustab täna visiiti Jaapanisse kohtumisega sealse põllumajanduse, metsanduse ja kalanduse aseministri Yosuke Isozakiga.

Maaeluminister Tarmo Tamme sõnul on Idamaade traditsioonis riigi tugi ettevõtlusele riikidevaheliste majandussuhete aluseks ning ministri visiiti võetakse Jaapanis signaalina, et Eesti riik ja ettevõtjad on huvitatud pikaajalisest koostööst.

Jaapan on Eesti toidu välisprojektide oluline sihtriik ning suurimad ootused on seotud piimatoodete ekspordiga. Eesti ettevõtjad sõlmisid esimesed lepingud Jaapani suurkorporatsiooniga Marubeni lõssipulbri ja piima ekspordiks 2015. aastal. Piimatootjatest sai esimese pikaajalise lepingu jaapanlastega E-Piim, kel on tänavu plaan eksportida 500 tonni Gouda juustu.

Tarmo Tamm märkis, et Eestist viiakse päevas välja laias laastus 600 tonni toorpiima, mis oleks majanduslikult mõttekas kohapeal ümber töödelda ja kõrgema lisandväärtusega toodetena eksportida. „Eesti piimatootmisel on suur kasutamata potentsiaal ja Jaapani turul kanna kinnitamine on üks võimalusi selle realiseerimiseks,“ märkis Tamm.

„Piimatootjate edu annaks innustust ka teistele põllumajandus ja toiduainete tootjatele Jaapaniga äri ajamiseks. Eesti huvi on saada veiseliha importluba, mille nimel on aasta jagu tõsist eeltööd tehtud,“ ütles Tamm.

„Idamaade turule sisenemisel tuleb olla kannatlik, reaalsete tulemuste saavutamiseks tuleb teha 2–3 aastat eeltööd ja paljud kärsitud ettevõtjad on enne alla vandunud,“ lisas minister.

Täna õhtul on Tokyos Jaapani poliitikutele, ettevõtjatele ja ajakirjanikule kaks Eesti toitu tutvustavat üritust, kus Põhjaka Mõisa kokad Ott Tomik ja Märt Metsallik teevad valmistavad 5-käigulise õhtusöögi, millega räägitakse lugu Eesti toidust ja aastaaegadest. Eesti toidu tutvustamisele on pannud õla alla ka populaarseim eestlane Jaapanis Kaido Höövelson, keda seal tuntakse Barutona.

Lisaks Põhjaka Mõisale osalevad täna Eesti toidu tutvustamisel PR Foods OÜ kalatoodetega, Click & Grow maitsetaimede ja Koch OÜ alkoholitoodetega. Menüüs on kasutatud veel kümmekonna Eesti ettevõtte tooted.

2016. aastal oli Jaapan Eesti jaoks mahtudelt 30. ekspordi- ja 62. impordipartner. Mullu eksporditi Eestist Jaapanist kaupu 69,7 miljoni euro väärtuses,  põllumajandussaadused ja toidukaubad moodustasid sellest vaid 3,175 miljonit eurot. Jaapanist imporditi 1,064 miljoni euro eest toidukaupu.

Homme sõidab maaeluminister Tarmo Tamm Nagano prefektuuri Saku linna, kus kohtub linnapea Seiji Yanagidaga

Veel uudiseid samal teemal

26.05.2017|Maaeluministeerium

Ühistuline piimatööstus jätab Eestisse rohkem jõukust

Maaeluminister Tarmo Tamm ütles, et PRIA ekspertkomisjoni eilne ettepanek toetada uue piimatööstuse rajamisel E-Piima Tootmise projekti on suur samm piimatootjate ühistegevuse kaudu Eesti majanduse elavdamiseks.

Foto: Tiit Koha.
26.05.2017|Maaeluministeerium

Lihatööstuse tööviljakus kasvab keerulisest turuolukorrast hoolimata

Lihatööstuse efektiivsus on investeeringute tulemusena viimasel kolmel aastal oluliselt tõusnud ning 2016. aasta tööviljakus suurenes vaatamata keerulisele turuolukorrale lihasektoris 3,8 protsenti, selgub Maaeluministeeriumis koostatud Eesti lihatöötlemise sektori 2016. aasta ülevaatest.