Sa oled siin

Pühapäeval toimub esimene üle-eestiline avatud talude päev

16. juuli 2015 - 12:37
Külastada saab ettevõtteid alates Eesti suurimast piimatootmisest kuni kodumaise siidrivabrikuni.
Külastada saab ettevõtteid alates Eesti suurimast piimatootmisest kuni kodumaise siidrivabrikuni.

Pühapäeval, 19. juulil toimub esimene üle-eestiline avatud talude päev, kus külastajatele avavad oma uksed ligi 150 talu ja põllumajandusettevõtet. Külastada saab ettevõtteid alates Eesti suurimast piimatootmisest kuni kodumaise siidrivabrikuni.

"Teeots maale võiks Eesti inimestele jälle tuttavamaks saada, sest värske toidu järele tuleb ikka maale sõita," ütles maaeluminister Urmas Kruuse. "Kodumaine toidutootmine on väga suur väärtus, mida hoida ja austada. Kuidas Eesti toit kasvab, seda avatud talude päeval näebki."

Igal avatud talude päeval osaleval ettevõttel on oma programm, millega saab tutvuda aadressil www.avatudtalud.ee

"Iga huviline võiks osalevate ettevõtete ja nende programmidega veebikaardi vahendusel eelnevalt tutvuda, valida välja enda jaoks kõige põnevamad paigad ning kui pererahvas on seda palunud, siis ka oma tulekust teada anda," ütles avatud talude päeva projektijuht Karin Volmer. "Programmist leiab nii suuri kui väikseid põllupidajaid ning loomakasvatajaid, aiandeid ja isegi kodumaise siidrivabriku. Eestis püsiva seakatku ohu tõttu pole võimalik kahjuks külastada sigalaid, kõik muud valdkonnad on esindanud," lisas Volmer. 

Korraldajad panevad kõigile avatud talude päeva külastajatele südamele, et järgitaks vastuvõtjate juhiseid.

Avatud talude päeval osalevate ettevõtetega saab tutvuda aadressil www.avatudtalud.ee, sobiva programmi kokku panemisel on abiks ka Facebooki mäng, kus osaleja vastuste põhjal talle sobivad talud välja pakutakse. Kõigi mängijate vahel loositakse avatud talude päeval välja viis Tunnustatud Eesti Maitse kingikotti.

Lisaks on Alexela tanklapoodides ja Rimi "Talu toidab" lettidel saadaval avatud talude päeva trükis, milles on kõik osalevad talud kaardile pandud. 


TAUST

  • Esimene üle-eestiline avatud talude päev toimub 19. juulil 2015, kui külastajatele avab oma uksed ligi 150 põllumajandusettevõtet ja talu üle Eesti. Külastajatele näidatakse suuremaid farme ja väiksemaid talusid, põnevat põllumajandustehnikat, suuri ja väikesi loomi ning taimi. Kohapeal saab maitsta ehedat talutoitu ja osta kaasa kohalikke tooteid.
  • Avatud talude päeval osalevad näiteks Eesti suurim farmikompleks Väätsa Agro, kus võib näha ligi 2000-pealist piimakarja, Eesti parim mahetootja 2014 Konju Mõisa talu, 2013. aasta parima mahetoote valmistaja Tammejuure talu, Läänemeresõbralik põllumajandustootja 2013 Saidafarm, mitmed suured ja väikesed looma- ja teraviljakasvatajad, aiandustootjad ning väiketöötlejad.
  • Üle-eestilist avatud talude päeva korraldavad Põllumajandusministeerium ja Maamajanduse Infokeskus koostöös Eesti Põllumeeste Keskliidu, Eestimaa Talupidajate Keskliidu, Järva Arengu Partnerite ja Lõuna-Järva Koostöökoguga. Avatud talude päeva korraldamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014–2020 ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.
  • Eesti Põllumeeste Keskliit ja Eestimaa Talupidajate Keskliit on kokku pannud eriprogrammid, mille raames viivad tasuta bussid kokku üle 250 inimese avatud taludesse. Bussid väljuvad Tallinnast, Tartust, Viljandist, Pärnust ja Rakverest.
  • Avatud talude päevi korraldatakse paljudes riikides üle maailma, sh näiteks Soomes, Rootsis, Belgias, Suurbritannias, Itaalias, Portugalis, Austraalias, Kanadas, USAs ja mitmetes teistes riikides. Eestis on avatud talude päevi seni korraldatud Järvamaal, kust avatud talude päeva idee sai Eestis ka alguse, Saaremaal ja Pandiveres.
  • Mitmetes riikides on üritus kasvanud väga rahvarohkeks ja see on tavapärane, et suvel talusid külastatakse.

Veel uudiseid samal teemal

Maaeluministeerium
27.07.2021|Maaeluministeerium

Avatud talude nädalvahetusel sündis uus külastusrekord

24. ja 25. juulil oli üle Eesti külastajatele avatud 299 talu, kuhu tehti nädalavahetusel kokku üle 234 000 külastuse. Tegemist on praeguseks seitsmel järjestikusel aastal toimunud avatud talude päeva külastusrekordiga.

27.07.2021|Maaeluministeerium

Keskmised ja suured ettevõtted saavad taotleda toetust töötlemishoonete rajamiseks

Maaeluminister allkirjastas eelnõu, millega võimaldatakse keskmise suurusega ettevõtjatel ja suurettevõtjatel lisaks seadmete ostmisele taotleda toetust ka töötlemiseks vajalike ehitiste ehitamiseks.