Sa oled siin

Seakatku infopäevad viisid tauditõrjejuhised enam kui poole tuhande seakasvataja ja jahimeheni

6. juuni 2016 - 15:37
Metssiga metsas.
Foto: Tarmo Sammal.

Märtsi lõpust juuni alguseni kaheksas Eesti maakonnas toimunud kümnel sigade Aafrika katku infopäeval osales üle poole tuhande jahimehe ja seakasvataja. Infopäevadel anti juhiseid seakatku tõhusamaks tõrjumiseks metsas ning selle eemalhoidmiseks farmidest suvisel seakatku leviku kõrgajal.

„Oht uuteks seakatku puhanguteks koduseafarmides on eeloleval suvel väga suur ja ainus võimalus nende vältimiseks bioohutusnõuete hoolas järgimine. Maaülikooli teadlaste abiga on meile praeguseks teada möödunud suve farmipuhangute tõenäolised põhjused. Seepärast oli väga oluline viia see info iga üksiku seapidajani veel enne eelolevat suve,“ ütles Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda.

Osalenute suur hulk annab Kalda sõnul tunnistust, et nii seakasvatajad kui ka jahimehed suhtuvad tõsiselt võimalikesse riskidesse ja oma vastutusse seakatku tõrjumisel. „Lisaks teavitustööle panustame seakatku ennetamiseks ka järelevalvesse. Oleme pidevas kontaktis seakasvatajatega üle Eesti, et aidata neil rakendatavaid bioohutusmeetmeid suve eel veelgi tõhustada,“ lisas Kalda.

Eesti Tõusigade Aretusühistu nõukogu esimehe Urmas Lahe hinnangul aitasid infopäevad tõsta seakasvatajate teadlikkust, kuid kindlasti tuleb teavitustööga jätkata. „Maapiirkondades on veel jätkuvalt kodumajapidamisi, kus siga peetakse jõuluprae tarvis või lemmikloomana. Seakatku tingimustes pole selline tegevus mõistlik ja on ohuks teistele,“ ütles Urmas Laht. „Siin saavad palju ära teha nii seakasvatajad ise kui ka kõik Eesti inimesed, et see info jõuaks ka iga ühe sea pidajani. Igaüks, kes soovib siga pidada, peab teadvustama oma vastutust ning kui kõiki nõudeid täita ei suudeta, tuleb seapidamisest loobuda.“

Eesti Jahimeeste Seltsi tegevjuhi Tõnis Kortsu sõnul aitasid infopäevad viia jahimeesteni arusaamise sellest, kui oluline on nende roll seakatku tõrjumisel. „Oleme teinud koostöös riigiga selgitustööd jahimeeste hulgas juba paar aastat nii infopäevadel, ajakirjas Eesti Jahimees kui ka infomaterjalide vahendusel. Tänaseks mõistab iga jahimees, et haiguse tõrjumiseks loodusest on metssigade arvukuse vähendamine vältimatu ja jahimehed on võtnud endale ülesandeks selles riigile appi tulla,“ ütles Tõnis Korts.

Kokku kümme seakatku infopäeva seakasvatajatele ja jahimeestele toimusid Harjumaal, Lääne-Virumaal, Läänemaal, Pärnumaal, Viljandimaal, Põlvamaal, Tartumaal ja Saaremaal. Infopäevade eesmärk oli anda jahimeestele juhiseid seakatku tõrjumiseks metsas ning selgitada seakasvatajatele 2015. aasta taudipuhangute analüüsi põhjal võimalikke riske katku jõudmiseks farmi ning võimalusi nende maandamiseks.

Infopäevade materjalid on leitavad seakatku veebilehel www.seakatk.ee või Eesti Jahimeeste Seltsi kodulehel www.ejs.ee/sak, samas on järelvaadatav ka jahimeeste infopäeva salvestis. Infopäeval osales kokku üle 500 seakasvataja ja jahimehe üle Eesti, veebis on jahimeeste infopäevast saanud osa üle 2000 jahimehe.

Maaeluministeerium, Veterinaar- ja Toiduamet ning Veterinaar- ja Toidulaboratoorium viivad koostöös Eesti Jahimeeste Seltsi, Eesti Tõusigade Aretusühistu ja Eesti Maaülikooliga tänavu kevadel läbi teavitusprogrammi, millega parandatakse seakasvatajate, jahimeeste ja elanikkonna teadmisi seakatkust ja selle levikust, et vähendada sigade Aafrika katku farmidesse jõudmise riski. Toimunud on jahimeeste ja seakasvatajate infopäevad, valminud on õppevideod jahimeestele ning kavas on elanikkonnale suunatud teavitustegevused.

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju nii seakasvatussektorile kui jahimajandusele. Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee.

Veel uudiseid samal teemal

Maaeluministeerium
27.07.2021|Maaeluministeerium

Avatud talude nädalvahetusel sündis uus külastusrekord

24. ja 25. juulil oli üle Eesti külastajatele avatud 299 talu, kuhu tehti nädalavahetusel kokku üle 234 000 külastuse. Tegemist on praeguseks seitsmel järjestikusel aastal toimunud avatud talude päeva külastusrekordiga.

27.07.2021|Maaeluministeerium

Keskmised ja suured ettevõtted saavad taotleda toetust töötlemishoonete rajamiseks

Maaeluminister allkirjastas eelnõu, millega võimaldatakse keskmise suurusega ettevõtjatel ja suurettevõtjatel lisaks seadmete ostmisele taotleda toetust ka töötlemiseks vajalike ehitiste ehitamiseks.