Sa oled siin

Tamm: Peipsi kalurite majanduspotentsiaal peitub ühistegevuses ja kala väärindamises

20. märts 2017 - 8:55
tamm Peipsi kaluritega kohtumas
Tarmo Tamm toonitas, et ühistegevust arendades ja kala kohapealse töötlemise suurendamisega on võimalik toodangu lisaväärtust oluliselt tõsta ja sellisel juhul jääb teenitud raha Peipsiääre piirkonda ning arendab ning mitmekesistab piirkondlikku ettevõtlust, annab kohalikele tööd ja parandab elujärge.

Maaeluminister Tarmo Tamm rõhutas Jõgevamaal Kasepääl Peipsi järve ümbritseva nelja maakonna kalurite ja nende esindusorganisatsioonidega kohtudes, et rikkus tuleb kalale ise lisandväärtust andes mitte sadamas kokkuostjatele müües.

Kohtumisel oli jutuks, et hinnanguliselt on Peipsil aastase väljapüügi väärtus kokkuostuhindades viis miljonit eurot. Üksi 50 kilomeetri kaugusele Tartu turule jõudes tõuseb värske kala hind kordades.

Ministri meelest on Peipsi järve kaluritel tohutu kasutamata potentsiaal, mis alles ootab realiseerimist, kuid selleks on vaja järvest elatuval kalandussektoril seljad kokku panna ja kalale hakata suuremat kohapealset lisaväärtust andma.

Tarmo Tamm toonitas, et ühistegevust arendades ja kala kohapealse töötlemise suurendamisega on võimalik toodangu lisaväärtust oluliselt  tõsta ja sellisel juhul jääb teenitud raha Peipsiääre piirkonda ning arendab ning mitmekesistab piirkondlikku ettevõtlust, annab kohalikele tööd ja parandab elujärge.

Minister tõi eeskujuks Läänemere traalpüüdjaid, kalatöötlejaid ja kalakasvatajaid, kelle koostöö on ulatuslik ja häid tulemusi andev.

MTÜ Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu juht Urmas Pirk ütles, et toetusmeetmete abil on Alates Vask-Narvast kuni Räpinani hulk sadamaid välja ehitatud ja tingimused kalanduse arendamiseks jõudsalt paranenud.

Tema sõnul teevad kaluritele muret, et kalandus on jagatud kahe ministeeriumi vahel, individuaalsete kvootide puudumine, üldise püügikvoodi võistlev väljapüük, mistõttu saavad kvoodid täidetud kaugelt enne hooaja lõppu ja maakonnapõhine püügivahendite jaotus.

Peipsi kalanduse töörühma juhataja Väino Vaino märkis, et aastast 2001 on Peipsi kalavarud üldiselt heas seisus ja hästi majandatud.

2014. aastal loodud Peipsi Kalandusühistu on aidanud Peipsi kalanduses ühistegevusel jalgu alla saada. Tulundusühingu lähim siht kala liigipõhine väärindamine eesmärgiga jõuda lõpptarbijani, mida üksiktootjal on vähe lootust iseseisvalt saavutada, rääkimata eksportturgudest.

Veel uudiseid samal teemal

Maamess 2018 tunnusgraafika.
19.04.2018|Maaeluministeerium

Maaeluministeerium koos valitsemisala asutustega osaleb Maamessil

Maaeluministeerium koos valitsemisala asutustega osaleb 19.–21. aprillil Tartus toimuval Maamessil. Ministeeriumi asutuste ühisstendi kujundus on sel korral üles ehitatud haldusala puudutavatele küsimustele ja vastustele. Jagatakse teavet toetuste ja nende taotlemise kohta, tutvustatakse valitsemisala asutusi ning avatud talude päeva.

18.04.2018|Maaeluministeerium

Maaeluminister Tamm: digitaliseerimine võimaldab vähemaga rohkem toota

Just digilahendused on need, mis aitavad meil toota vähemaga rohkem, samal ajal loodust parimal võimalikul viisil hoides, ütles maaeluminister Tarmo Tamm täna Tartus toimuval rahvusvahelisel põllumajanduskonverentsil AgroForum Mare Balticum 2018.