Sa oled siin

Täna on toiduohutuse päev

7. juuni 2019 - 11:00
Illustratsioon: mitmesugused köögiviljad laual.
Foto: Pixabay.com.

Täna, 7. juunil toimuval ülemaailmsel toiduohutuse päeval, on õige aeg tuletada meelde, et ohutu toit peab olema nii tarbijate, järelevalve, käitlejate kui toidutootjate ühine soov ning jagatud vastutus. Toiduga seonduvad ohud võivad sageli olla silmale nähtamatud.

Maaeluministeeriumi toiduohutuse osakonna juhataja Martin Minjajev ütles, et tegelikult saab toidust tulenevate riskide vähendamiseks iga inimene ise palju ära teha. „Kahtlemata on üheks olulisemaks märksõnaks kodune hügieen. Seetõttu on oluline enne söögi valmistamist pesta käsi ning köögiriistu, samuti jälgida toidu säilitamisel ja valmistamisel vajalikku temperatuuri,“ lausus Minjajev.

Kindlasti tasub muust toidust eraldi hoida toores looma- ja linnuliha ning mereannid. Nende mahlad võivad sisaldada ohtlikke mikroorganisme, mis võivad toidu säilimise või valmistamise ajal kanduda teistele toiduainetele. Toorest ning valmistoitu peaks säilitama eraldi nõudes, samuti on toore toidu käitlemisel mõistlik kasutada eraldi nuga ning lõikelauda.

Oluline on ka toidu kuumutamine, seda ka teistkordsel toidu valmistamisel - õige kuumutamine hävitab peaaegu kõik ohtlikud mikroorganismid. Eriti oluline on põhjalikult kuumutada looma- ja linnuliha, mune ning mereande. Kindlasti on oluline säilitada toitu ohutul temperatuuril – valmistatud toitu ei ole soovitav toatemperatuuril hoida kauem kui 2 tundi. Valmistatud toitu, mis on kiiresti riknev, tasub jahutada alla 5 kraadi. Samuti peaks valmistatud toitu hoidma serveerimisel üle 60 kraadi kuumana – seda kõike ikka selleks, et peatada ohtlike mikroorganismide kasv. Liiga kaua ei tasu toitu säilitada isegi külmkapis. Kõige turvalisem on kasutada puhast või töödeldud vett ja ohutut ning värsket toorainet. Tarvitada ei tohiks säilimisaega ületanud toitu ning väga oluline on pesta nii puu- kui juurvilju, eriti kui süüa neid toorelt.

Toiduohutuse viis võtit (PDF)

Veel uudiseid samal teemal

Illustratsioon: mesilane õiel.
25.06.2019|Maaeluministeerium

Rahvusvahelise operatsiooni Silver Axe IV käigus peatati 550 tonni ebaseaduslikke taimekaitsevahendeid

Rahvusvahelise operatsiooni käigus kontrollisid pädevad asutused Euroopa suurtes sadamates, lennujaamades ning maismaa piiripunktides mitmeid saadetisi. Kui 2018. aastal peatati 360 tonni,  siis sel aastal peatati koguseliselt 35% enam ehk 550 tonni ebaseaduslikke taimekaitsevahendeid. Selle kogusega on võimalik töödelda 49 000 ruutkilomeetrit ehk üle oleks saanud pritsida peaaegu kogu Eesti.

25.06.2019|Maaeluministeerium

Eesti soovib elavdada kaubavahetust Filipiinidega

Maaeluminister Mart Järvik kohtus Filipiinide põllumajandusministri Emmanuel F. Piñoliga, et suurendada põllumajandustoodete kaubavahetust.