Sa oled siin

Ülevaade: Loomakasvatussaaduste hinnad on hakanud tõusma

20. detsember 2016 - 15:17
Vasikas karjamaal.
Põllumajandusloomade arvud vähenesid endiselt – näiteks veiseid oli septembri lõpus 2% vähem kui eelmisel aastal samal ajal. Foto: Katrin Press.

Loomakasvatussektoris on kokkuostuhinnad hakanud tõusma. Sigade keskmine kokkuostuhind on mullusega võrreldes tõusnud 7 protsenti ja piima kokkuostuhind  2,5 protsenti, selgub Maaeluministeeriumis valminud põllumajandussektori III kvartali ülevaatest.

„Loomakasvatussektoris on näha kohanemise märke. Pikalt kestnud piimaturu madalseis on avaldanud negatiivset mõju piima kokkuostuhinnale ja loomade arvule, kuid lehmade produktiivsus on vaatamata keerulisele situatsioonile kasvanud ja piima kogutoodang stabiliseerunud viimaste aastate tasemel,” ütles põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Marko Gorban. „Samuti on hakanud tõusma kokkuostuhinnad sealihasektoris..”

Piima toodeti 2016. aasta üheksa kuuga ligikaudu 7 000 tonni rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil. Septembri keskmine kokkuostuhind oli tänavu 233 eurot tonni kohta, mis on mullusest 2,5 protsenti kõrgem.

Vaatamata paranenud kokkuostuhindadele toodeti sealiha üheksa kuuga 13 protsenti vähem kui eelmisel aastal samal perioodil. Keskmiseks kokkuostuhinnaks kujunes kolmandas kvartalis 1 593 eurot tonni kohta, mis on mullusest 7 protsenti kõrgem.

Põllumajandusloomade arvud vähenesid endiselt. Veiseid oli septembri lõpus 2 protsenti (sh piimalehmi 5%), sigu 19 protsenti, lambaid ja kitsi 3 protsenti ning kodulinde 8 protsenti vähem kui eelmisel aastal samal ajal.

Teravilja koristati 2016. aastal Maaeluministeeriumi prognoosi kohaselt ligikaudu 1,04 miljonit tonni, mis on võrdluses 2015. aasta rekordsaakidega oluliselt vähem. „Kuigi teraviljade saagikused jäid viimase viie aasta keskmisele tasemele, langetas rohkete vihmasadude tõttu pikaleveninud koristusaeg saagi kvaliteeti ja kokkuostuhinnad kujunesid kuni kümme protsenti madalamaks kui eelmisel aastal samal perioodil,“ ütles Gorban.

Põllukultuuride kasvupind Eestis oli Statistikaameti esialgseil andmeil 2016. aastal 664 000 ha, mis on 7 protsenti suurem kui eelmisel aastal.
Põllumajandusettevõtete müügitulu languse 2016. aasta III kvartalis mullusega võrreldes tingis realiseeritava toodangu väiksem kogus koosmõjus madala kokkuostuhinnaga. Kuna sisendite hinnad samas oluliselt langenud ei ole, vähenes toodetud puhas lisandväärtus kahe kolmandiku võrra.

Veel uudiseid samal teemal

Veised karjamaal.
24.04.2017|Maaeluministeerium

Riik asub piirama antibiootikumiresistentsuse levikut loomakasvatuses

Maaeluminister Tarmo Tamm kinnitas „Mikroobide antibiootikumiresistentsuse vähendamise tegevuskava veterinaarmeditsiini valdkonnas aastateks 2017–2021“. Tegevuskava seab eesmärgiks vähendada 2020. aastaks antibiootikumide kasutamist põllumajandus- ja lemmikloomadel 30 protsendi võrra.

Kombain vilja koristamas.
24.04.2017|Maaeluministeerium

Põllumajandusettevõtete tulemuslikkuse parandamise investeeringute elluviimise tähtaega pikendatakse

Maaeluministeerium saatis kooskõlastusringile maaelu arengukava 2014–2020 raames makstava põllumajandusettevõtete tulemuslikkuse parandamise investeeringutoetuse määruse muutmise eelnõu. Muudatusega pikendatakse investeeringute elluviimiseks ettenähtud tähtaega.