Sa oled siin

Uue põllumajanduspoliitika reformipaketi asjus jõuti kokkuleppele

29. juuni 2021 - 10:23

Esmaspäeval Luksemburgis toimunud Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogu istungil kiitsid ministrid heaks Euroopa Parlamendi ja komisjoniga pikalt kolmepoolsetel läbirääkimistel jutuks olnud kompromissi ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) reformipaketi asjus.

Reformipaketiga püütakse varasemast enam leida tasakaalu põllumajanduse, majanduslike, keskkondlike ja sotsiaalsete aspektide vahel.

„Luksemburgis sündinud kokkulepe on üks suuremaid viimastel aastakümnetel tehtud ühise põllumajanduspoliitika reforme. Uue ÜPP ambitsioonikus on korralikuks katsumuseks põllumehele, kuna reformipaketti on tihedalt põimitud keskkonna- ja kliimaeesmärgid ning ühiskonna üldisemad ootused toidutootmise kestlikkusele,“ märkis kohtumisel osalenud maaeluminister Urmas Kruuse.

„Eesti poolt vaadates võime mitme kompromissi abil sündinud kokkuleppe tulemustega rahul olla, aga on ka neid kohti, mille valguses tuleb senised riiklikud ühise põllumajanduspoliitika rakendamiseks tehtud ettevalmistused ja valikud üle vaadata,“ ütles minister.

„Ministrid otsustasid Euroopa Parlamendi ja komisjoniga kolmepoolsetel läbirääkimistel saavutatud kompromissi heaks kiita, sest kokkulepet on oodatud pikalt ning see on väga vajalik põllumajandusettevõtetele tuleviku tegevuste planeerimisel“, lisas maaeluminister.

Uus ÜPP näeb ette otsetoetuste iga-aastasest eelarvest kohustusliku 10% eraldamist ümberjaotava toetuse jaoks eesmärgiga suunata otsetoetusi rohkem väikese ja keskmise suurusega põllumajandusettevõtetele.
„Kuigi otsetoetuste õiglasema jaotuse eesmärk on igati mõistetav, ei pruugi otsetoetuste eelarvest 10% ümberjaotamine anda oodatud tulemust meie suure rendimaa osakaalu tõttu,“ avaldas Kruuse muret oma sõnavõtus. Ta avaldas lootust, et eesmärgi saavutamisel arvestatakse liikmesriikide eripäradega.

Uus ÜPP strateegiakava toetab üleminekut kestlikumale põllumajandusele ning püstitab kõrged kliimamuutustega võitlemise, keskkonnahoiu ja loomade heaoluga seotud eesmärgid. Liikmesriikidel tuleb  ökokavadele eraldada vähemalt 25% oma otsetoetuste eelarvest. Samuti tuleb vähemalt 35% maaelu arendamise eelarvest eraldada põllumajanduslike keskkonna- ja kliimaeesmärkide jaoks. Nüüd, mil ÜPP reformipaketi üldised põhimõtted said heakskiidu, jätkub järgmise ELi nõukogu eesistujamaa, Sloveenia eesistumise ajal arutelu reformi tehniliste detailide üle. Samal ajal tuleb liikmesriikidel ette valmistada ja Euroopa Komisjonile esitada oma ÜPP strateegiakavad. Seejärel peab komisjon kavad heaks kiitma, et liikmesriikidel oleks võimalik neid 2023. aastast rakendama hakata.

Veel uudiseid samal teemal

Maaeluministeerium
27.07.2021|Maaeluministeerium

Avatud talude nädalvahetusel sündis uus külastusrekord

24. ja 25. juulil oli üle Eesti külastajatele avatud 299 talu, kuhu tehti nädalavahetusel kokku üle 234 000 külastuse. Tegemist on praeguseks seitsmel järjestikusel aastal toimunud avatud talude päeva külastusrekordiga.

27.07.2021|Maaeluministeerium

Keskmised ja suured ettevõtted saavad taotleda toetust töötlemishoonete rajamiseks

Maaeluminister allkirjastas eelnõu, millega võimaldatakse keskmise suurusega ettevõtjatel ja suurettevõtjatel lisaks seadmete ostmisele taotleda toetust ka töötlemiseks vajalike ehitiste ehitamiseks.