Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) teaduslik hinnang kofeiini kohta

30.06.2015 | 12:45

Uudis

Euroopa Toiduohutusamet avaldas 27. mail 2015 a. riskihinnangu kofeiini kohta. EFSA hinnangul ei põhjusta kofeiini ühekordsed kogused kuni 200 mg ning kuni 400 mg päevas tervetele täiskasvanutele terviseprobleeme.

Mis on kofeiin?

Kofeiin on keemiline ühend, mida leidub looduslikult kohvis, tees, ja kakaoubades, guaraanamarjades ning koolapähklites. Kofeiini lisatakse koostisosana erinevatesse toitudesse nagu  küpsetised, jäätised, kommid ja koolajoogid, eelkõige aga nn „energiajookidesse“ koos tauriini, D-glükuronolaktooni ja teiste koostisosadega. Seda leidub ka  kombinatsioonis koos p-sünepriiniga toidulisandites, mida turustatakse kaaluvähendajatena ja sportliku sooritusvõime suurendajatena. Samuti sisaldavad kofeiini mõned ravimid ja kosmeetikatooted.
Kofeiin stimuleerib kesknärvisüsteemi ja mõõdukates kogustes mõjutab und.

Kuidas käitub kofeiin inimese organismis?

Kofeiin imendub organismis kiiresti ja täielikult.  Stimuleeriv toime avaldub umbes 15-30 minutit pärast tarbimist ja kestab mõned tunnid. Täiskasvanutel on kofeiini poolestusaeg (aeg, mille jooksul väheneb organismis kofeiinisisaldus poole võrra) umbes  4 tundi kõikudes kahest kaheksa tunnini sõltudes vanusest, kehakaalust, rasedusest, tarbitud ravimitest ja maksa tervisest.

Mis on riskid?

Lühiajalised kõrvalnähud (nt unehäired, ärevus, käitumise muutumine) täiskasvanutel ja lastel on seotud kesknärvisüsteemiga. Kõrvalnähud, mis ilmnevad kofeiini pikaajalisel suures koguses tarbimisel, on seotud südameveresoonkonna probleemidega ja rasedatel loote arenguga.

Lühidalt olulisemad järeldused riskihinnangus:

• Ühekordsed kogused kuni 200 mg (ca 3 mg kehakilogrammi kohta) ei põhjusta terviseprobleeme tervetele täiskasvanutele (18-65 a). Seda ka sellisel juhul, kui seda on tarbitud vähem kui kaks tundi enne tugevat treeningut. Tarbimise ja füüsilise koormuse seose kohta rasedate ja  keskealiste/eakate grupis andmeid ei ole;

• Kofeiini tarbimine kuni 400 mg päevas (ca 5,7 mg kehakilogrammi kohta), mida on tarbitud päeva jooksul, ei põhjusta terviseprobleeme tervetele täiskasvanutele va rasedad.

• Kofeiini tarbimine rasedatel kuni 200 mg päevas, mis on tarbitud  päeva jooksul, ei kahjusta loote tervist. Sama kogus on ohutu ka imetavatele emadele;

• Laste (3-10 a) ja noorte (10-18 a) puhul loetakse ohutuks päevaseks koguseks 3 mg kehakilogrammi kohta;

• Ühekordne kogus 100 mg (ca 1,4 mg kehakilogrammi kohta) võib mõjutada une kestvust ja mustrit mõningatel täiskasvanutel, eriti kui seda on tarbitud magamisaja lähedal. Lastel ja noorukitel on selleks koguseks 1,4 mg kehakilogrammi kohta.

• Ühekordne kogus 200 mg kofeiini on ohutu tarbimisel koos teiste energiajoogi koostisosadega (nt tauriin ja D-glükuronolaktoon).

• Ühekordne kogus 200 mg kofeiini on ohutu tarbimisel koos alkoholiga (koguses 0,65g kehakilogrammi kohta (veres alkoholi sisaldus 0,08%)).


Täpsem info ja EFSA teadusliku arvamuse tekst Euroopa Toiduohutusameti kodulehel.
 

Avalike suhete osakond